"Poradnik pozytywnego myślenia"Poradnik pozytywnego myślenia to pierwsza powieść amerykańskiego pisarza Matthew'a Quick. Matthew był nauczycielem języka angielskiego, jednak zrezygnował z pracy by oddać się pisaniu pierwszej powieści: Poradnik pozytywnego myślenia.
Poradnik to opowieść o byłym nauczycielu historii, który po załamaniu nerwowym i pobycie w szpitalu psychiatrycznym, próbuje wrócić do normalnego życia wracając do rodziny, kochającej matki i marudnego ojca. Pat, bo tak ma na imię, pragnie zmienić się dla swej żony Nikki, którą stracił. Choć nie pamięta ostatnich ważnych szczegółów swego życia, po powrocie do domu stara się stawać coraz lepszym człowiekiem i korzystać z pozytywnego myślenia aby odzyskać żonę, którą opuścił po strasznym wydarzeniu, którego nie pamięta. Pat stara się, być coraz lepszy. Uprawia jogging, ćwiczy fizycznie, jak i emocjonalnie czytając książki. Nie chce jednak nikomu mówić o swej miłości, ani słuchać muzyki Kenny'ego G, który z niewiadomych dla niego przyczyn budzi w nim agresję.
Niespodziewanie, na jego drodze staje chora na depresje Tiffany, która chodzi za nim krok za krokiem.
Wersja amerykańska
On biega codziennie, a ona razem z nim zupełnie się nie odzywając. Oczywiście, wkrótce ich więzi bardziej się zacieśniają i stają się najlepszymi przyjaciółmi...
Choć historia napisana przez Quicka wydaje się nie wyróżniać z tłumu innych, ta jest zupełnie odmienna. Muszę przyznać, że o ile początek nie zachęca, tyle rekompensować może nam to rozwinięcie akcji w środku powieści. Historia z pewnością nie jest typowa, jednak moim zdaniem, nie jest to powieść ambitna, nie wymaga od czytelnika większego myślenia. 
Ubolewam, że Poradnik nie został ponownie wydany w wersji okładki która pasowałaby do pozostałych jego powieści, np. Wybacz mi, Leonardzie czy Prawie jak gwiazda rocka (może dla tego, iż została wydana jako literatura współczesna WO a nie młodzieżowa z serii MoonDrive? ale mogli się chociaż postarać o inną okładkę niż filmowa). Mimo wszystko, zamierzam przeczytać inne jego powieści, ale z pewnością nie w najbliższym czasie. Mam nadzieję, że Matthew  w swoich kolejnych książkach, dał z siebie wszystko i będą one jeszcze lepsze. 
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna