"Eleonora & Park"

"Eleonora & Park" to kolejny romans młodzieżowy. Książka napisana została przez Rainbow Rowell, amerykańską pisarkę której E & P był debiutem w Polsce. "Eleonora & Park" opowiada historie dwóch młodych ludzi, szesnastoletniej Eleonory i szesnastoletniego Parka. Eleonora - dziewczyna o rudych, kręconych włosach i dziwacznych ubraniach. Choć nie chce na nikogo zwracać uwagi, sam jej ubiór krzyczy "spójrzcie na mnie". Park - chłopak o korzeniach amerykańsko-koreańskich. Najbardziej ceni sobie dobrą muzykę i wyłączenie się od świata półgłówków którzy go otaczają. Pewnego poranka w szkolnym autobusie tych dwoje się spotyka. Nie widzieli się nigdy wcześniej. Na początku Eleonora i Park nie czuli się swobodnie w swoim towarzystwie, Park przyklejał się do szyby autobusu i jechał nie rozmawiając z nią wcale. Ona nie miała mu tego za złe, sama chciała mieć tylko spokój. Jednak przez to, że siedzieli razem w autobusie poznawali się coraz bardziej, koniec końców zostali przyjaciółmi. W końcu zrozumieli, że bez siebie nie potrafią żyć. Zapragnęli oddychać jednym powietrzem, spędzać każdą wolną chwilę w swoim towarzystwie. Zakochali się po uszy.
Bohaterowie powieści mają swoje własne historię. Każde z nich w tak młodym wieku przeżyło już coś, czego nie może wymazać z pamięci, co ciągle do niego powraca. Eleonorę i Parka połączyła miłość, wspólna muzyka i odrzucenie.
Rainbow Rowell napisała książkę której akcja rozgrywa się w latach 80, gdzie los sprzyja zakochiwaniu, a z radia sączą się przebojowe rockowe kawałki. Autorka porusza jednak o wiele większe wartości niż pierwsza miłość. Pierwsze zakochanie jest ważne, ale Eleonora i Park nie byli w sobie zakochani. Oni się kochali. Rowell ukazuje nam jak dwie osoby, z calkiem innych środowisk się w sobie zakochują i to jest niesamowite w tej książce. Przedstawiona w książce miłość przedstawia nam to tak, jakby miłość była lekiem na wszelkie niepowodzenie. Miłość każe nam się akceptować takimi jakimi jestseśmy, poznawać się "od środka". Prawdziwa miłość nie zważa na konsekwencje.
Eleonora i Park to książka która potrafi ścisnąć za serce. Pokazuje trudy (nie)zwykłych nastolatków, ich rozterki. Czyta się ją lekko i przyjemnie, nie można oderwać się od niej nawet na minutę. Historię przeżywamy wraz z bohaterami. Narratorem w książce jest Eleonora... i Park. Dzięki temu, możemy bardziej zrozumieć ich zachowania, odczucia i emocje.  To jedna z mądrych opowieści młodzieżowych, która warto mieć na półce.
Powieść nie pozostawia mi nic innego, jak tylko ją polecić.
 Tytuł: „Eleonora & Park”

Autor: Rainbow Rowell

Tłumacz: Magdalena Zielińska

Wydawca: Wydawnictwo Otwarte

Rok wydania: 2015

Liczba stron:ok. 340

ISBN: 978-83-7515-337-8 

Liczba gwiazdek przyznanych w GR: ★★★★ *
*Klasyfikacja w aplikacji GoodReads  to od jednej do pięciu gwiazdek.
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna