"Starter"

Coraz to więcej na naszym rynku ukazuje się powieści postapokaliptycznych, zwanych dystopiami. Jednymi z najbardziej znanych dystopii są Igrzyska Śmierci, w związku z tak wielkim powodzeniem tej książki, autorzy próbują kreować nowe historię o tematyce złej przyszłości. Oczywiście nie zawsze się to im udaje.
8 kwietnia wydano powieść "Starter" autorstwa Lissy Price. Książka opowiada o historii Callie, która po
wojnie bakteriologicznej musi ukrywać się wraz z bratem i swoim przyjacielem Michaelem w dzielnicy biedoty w Los Angeles. Każdy człowiek pomiędzy 20 a 60 rokiem życia nie przeżył wojny. Przeżyły dzieci nazywane Starterami, które zostały sierotami bez praw obywatelskich i w ogóle bez jakichkolwiek praw oraz Enderzy - starcy, którzy mają praktycznie wszystko. Callie, by utrzymać przy życiu siebie i brata postanawia oddać się w ręce Prime Destinations, dziwnego miejsca w Beverly Hills, które wypożycza ciała młodych dzieciaków, starym Enderom którzy znów pragną być młodzi. Za odpowiednią sumę którą proponuje jej bank ciał, Callie potrafiłaby przez długi okres utrzymać siebie, brata i Michaela, postanawia więc zostać dawcą. Niestety, okazuje się, że chip umieszczony w głowie Cal, który został przerobiony sprawia pewne problemy i Callie budzi się w roli Helen - Enderki, która wypożyczyła jej ciało. Wszystko komplikuje się, kiedy tajemniczy głos w głowie Callie ostrzega ją, że  Prime Destinations ma o wiele straszniejsze plany, a Helen nie wypożyczyła ciała Cal tylko do imprezowania i spełniania starczych zachcianek.
"Starter" to porywająca powieść o futurystycznym świecie. Choć na początku może przypominać nam "Intruza" Stephanie Meyer mogę zapewnić, że jest to odmienna fabuła, choć niektóre fragmenty mogą wydawać nam się podobne. Jeżeli uważacie, że śmierć bohatera, o którym praktycznie nic nie wiecie, nie może wzruszyć, to jesteście w błędzie. Książka mówi nam o wytrwałości i miłości do rodziny. Callie po śmierci swoich rodziców przejmuje rolę głowy rodziny i postanawia zarabiać poprzez oddanie swojego ciała do Prime, choć jest dla niej trudne zostawić swojego siedmioletniego brata Tylera, ale robi to dla niego, by z pieniędzy wynająć dla nich dom, by mógł mieć choć lepsze dzieciństwo. W książce pojawia się pewna nieścisłość, możemy sami możemy ją z łatwością dostrzec, ale nie będę teraz zdradzał szczegółów. Pojawiły się też błędy korektorskie, gdyż znajdziemy kilka literówek, ale nie wypływają one na zmianę znaczenia słowa czy jego zrozumieniu.  Zakończenie "Startera" jest nietypowe, książka pozostawia jeszcze kilka pytań które z pewnością wyjaśnią się w następnym tomie.
Sama książka potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć. Jeśli będziecie przechodzić po księgarni i rzuci Wam się w oczy połyskując okładka to możecie być pewnie - to "Starter".  Jak sam wydawca informuje na okładce, niebawem pojawi się następna część zatytułowana "Ender". Muszę przyznać, że czekam z niecierpliwością na wieści o drugiej części.
Myślę, że książka zainteresuje każdego, nie tylko fanów "Igrzysk Śmierci" jak sugeruje wydawca. :)

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Albatros

Tytuł: „Starter”

Cykl: Starter
Autor: Lissa Price

Tłumacz: Elżbieta Piotrowska

Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Rok wydania: 2015

Liczba stron:400

ISBN: 978-83-7885-678-8
Liczba gwiazdek przyznanych w GR: ★★★★ *
*Klasyfikacja w aplikacji GoodReads  to od jednej do pięciu gwiazdek.


Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna