"Eperu. Wędrowcy" + playlista!

Dziś na blogu przedstawiam Wam debiutancką powieść polskiej autorki Augusty Docher. Książki młodzieżowe są teraz bardzo popularne, a najlepsze bestsellery często są autorstwa zagranicznych pisarzy. Jak więc poradziła sobie rodzima pisarka? Czy jej tytuł zasługuje na miejsce w TOP 10 młodzieżowych w  Empiku? Odpowiedzi na te pytania i kilka niespodzianek znajdziecie pod koniec recenzji.
"Eperu" to pierwsza część z cyklu "Wędrowcy". W pierwszym tomie rozpoczynamy przygody z dziewiętnastoletnią Anną, polską dziewczyną, która od dziesięciu lat przebywa na wyspach wraz ze swoją przyjaciółką i ich mamami. Można powiedzieć, że Anna jest typowym geekiem. Uwielbia rysować (tę zdolność odziedziczyła po ojcu), dobrze się uczy i zapisała się na kurs tańca. Nie interesuje się jak większość nastolatek (i jej przyjaciółka, Wiki) show biznesem, celebrytami i nie jest też jakąś zapaloną fanką mody. Zbliża się koniec szkoły, a dziewczyny po wakacjach mają zamiar wybrać się na studia. W ramach nagrody matki Ani i Wiki zorganizowały wycieczkę do Francji. Kiedy Ania planuje wyjście do słynnego muzeum, zwiedzanie zabytków, Wiktoria odkrywa, że w tym samym czasie we Francji odbywać się będzie słynny festiwal filmowy. Co ważniejsze - na festiwalu pojawi się słynna gwiazda filmowa, niesamowity Leo Black. Właśnie w tym facecie kochają się tysiące, a pewnie i nawet miliony fanek na całym świecie, oczywiście wśród nich jest Wiktoria. Kiedy dziewczyny były małe zawiązały dziewczyńską umową, która sprawia, że Wiktoria wymusza na Ani pójście z nią na festiwal. Kiedy prawie pewne jest, że Leo przejdzie obok dziewczyn nawet nie zauważając ich w tłumie innych fanek, los sprawia, że mężczyzna spogląda w stronę dziewczyn po usłyszeniu pewnych słów. Ania spala się ze wstydu, gdy gwiazdor filmowy, Leo Black zauważa ją w tłumie i zaprasza na spotkanie. Do siebie. W cztery oczy. Anna najpierw była totalnie obojętna wobec Leo, wkrótce jednak sama się odkrywa, jakie uczucie przejęło jej serce. Wkrótce jednak dziewczyna dowiaduje się, że Black nie jest zwykłym człowiekiem - jest Wędrowcem, który żyje nieśmiertelnie.  Anna jest jednak zbyt ufna, a Leo zbyt pochopnie wyciąga wnioski. Życie jednak lubi przygotowywać pułapki, czy ich miłość to przetrwa? Czy tak dwie różne osoby - zwykła dziewczyna i gwiazdor filmowy potrafią zostać w związku dłużej niż kilka dni? Najgorsze jest jednak to, że wszyscy kłamią. A Anna nie zdaje sobie z tego sprawy.
Jak widzicie po powyższym opisie, historia jest bardzo ciekawa i niezwykle wciągająca, nie powstydziłby się jej żaden amerykański pisarz i jak dla mnie powinna ona wylądować na liście bestsellerów. Historia bardzo nietypowa, oczywiście w młodzieżówkach bardzo często pojawia się schemat: miłość + elementy fantastyki (paranormalne), ta historia jednak jest inna. Motyw Wędrowców, czyli osób odradzających się w nowym ciele po śmierci poprzedniego ciała to zupełna odmiana po erze wilkołaków, wampirów, magów i Igrzysk Śmierci. "Eperu" jest niesamowicie wciągającą powieścią i kiedy skończycie czytać zapytacie "Już? Ale ja chcę więcej!", a książka do krótkich nie należy, bo posiada ponad 500 stron, czyli można również nazywać ją tomiszczem! ;)
Niesamowicie wciągająca fabuła przenosi nas do słonecznej Francji, deszczowego Londynu czy kapryśnej Polski, a bohaterowie są tak realni, że z pewnością możemy odczuć ich emocje na własnej skórze. Losy pierwszej miłości i niesamowitego życia przeplatają się z niesamowitymi piosenkami, które można słuchać bez końca. Oprócz tego lektura zmusza do myślenia o miłości i zaufaniu. O tym, jak ważna jest nasza przyszłość. Jeśli nie jesteście leniwi, to książka zmusza też do reakcji z waszej strony - jeśli chcecie dowiedzieć się, w którym roku dzieje się akcja powieści, to koniecznie musicie zwracać uwagę na szczegóły. Książka posiada wiele ciekawych detali, których odkrycie da Wam wiele odpowiedzi na pytania.
Nawet nie wiecie, jakie emocje wywołała we mnie ta książka. Na szczęście, mam w facebookowych znajomych autorkę książki, więc wszystkie emocje podczas czytania lektury wylewałem jej w konwersacji w tymże serwisie. Augusta, potwierdzasz? ;) Ta książka jest tak dobra, że każdy z Was musi ją przeczytać. A jeśli tego nie zrobicie, to tylko żałujcie.
W księgarniach książkę znajdziecie dzięki Wydawnictwu BIS. "Eperu" wydane zostało w okładce miękkiej ze skrzydełkami, dzięki czemu bardzo wygodnie się czyta. Oprócz faktu, że książka wydana została w nieprzyzwoicie niskiej cenie, to na dodatek autorka za zakup dorzuci Wam bransoletkę, kubek lub zakładkę z jej podpisem! Jeśli jeszcze się nie zdecydowaliście, możecie kupić książkę tutaj! ;)
I tradycyjna ostatnia część - czy polecam? Chyba recenzja mówi sama za siebie. Jeśli jednak macie jakieś pytania, możecie zadać je na adres e-mail podany w treści książki: jwlblack1305@gmail.com. Odpisze Wam Leo! No chyba, że chcecie pogadać z autorką - to trzeba to odpowiednio zakomunikować! ;) I jeszcze na koniec przedstawiam Wam coś, co do tej pory nie wstawiałem w recenzje. Specjalnie dla "Eperu" stworzyłem listę piosenek, które warto słuchać podczas czytania. Właśnie te nutki pojawiły się w książce! :)
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu BIS.Tytuł: „Eperu. Wędrowcy"

Autor: Augusta Docher

Tłumacz: -

Wydawca: Wydawnictwo BIS

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 554


ISBN:
978-83-7551-434-6
 

Liczba gwiazdek przyznanych w GR: ★★★★★
*Klasyfikacja w aplikacji GoodReads  to od jednej do pięciu gwiazdek.
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna