"Piękna katastrofa"

Dziś na blogu pojawia się recenzja kolejnej młodzieżówki, tym razem jest to "Piękna katastrofa". Mały smutek ogarnął już uczniów, gdyż zbliża się koniec wakacji. Jest to też chyba już ostatnia recenzja w tym miesiącu.
 
"Piękna katastrofa" to powieść autorstwa amerykańskiej pisarki, Jamie McGuire. W książce poznajemy historię studentki Abby, która wraz z przyjaciółką uciekła do odległego college'u przed przeszłością. Nic dziwnego, gdy matka zagląda często do butelki, a ojciec jest nałogowym hazardzistą. Dziewczyna robi wszystko, by stać się całkowitym przeciwieństwem swoich rodziców. Uczy się pilnie i choć nie wie jeszcze, kim chce zostać, to wie już, że wybierając studia, ma czystą kartę. Zaczyna od nowa.

Wkrótce po namowie przyjaciółki, Abby wybiera się z nią i jej chłopakiem na nielegalne walki. Szczerze? Abby w ogóle tam nie pasuje i jak najszybciej chce stamtąd uciec. Magiczny urok dziewczyny jednak oczarowuje jednego z zawodników walk, Travisa Madoxa. Ona w różowym sweterku, on z niebywałą muskulaturą i tatuażami na bicepsie. Abby pragnie się ustatkować, Travis zmienia dziewczynę po każdej nocy... Jakaś dziwna siła sprawia jednak, że się zaprzyjaźniają. Jednak przyjaźń między kobietą, a mężczyzną może szybko przerodzić się w coś więcej. Tylko czy miłość nie zniszczy tego, co początkowo budowali? 

Travis przez swoje dotychczasowe życie sprawia dziewczynie mnóstwo kłopotów. Abby odkrywa wszystkie karty (dosłownie!) i pokazuje się od tej strony, od której uciekała. Każde z nich ma swoje drugie oblicze i nieujawnione sekrety.

Byłem bardzo ciekawy tej książki, opis wydaje się intrygujący, okładka jest ładna, więc z wielką chęcią i dużymi oczekiwaniami zabrałem się do czytania. Książkę faktycznie czyta się łatwo i szybko, jednak sama fabuła nie jest mistrzostwem. Sam szkielet książki, czyli główna bohaterka to mądra, grzeczna dziewczyna + chłopak, buntownik, harley, nielegalne walki i te sprawy są bardzo podobne do wielu innych książek, np. "Trzy metry nad niebem" Moccia. Oczywiście, wiele faktów jest zmienionych (chociażby na przykład takich, że ona pochodzi ze "złego" domu, a on z dobrego, co jest przeciwieństwem "Trzech metrów"), jednak czytając, miałem ogromne wrażenie, że mam w ręku inną wersję książki wyżej wymienionego włoskiego autora. 

Pojawia się wiele wątków, które są całkowicie nieprzemyślane i bezsensowne. Może zwykły czytelnik nie zwróci na coś takiego uwagi, jednak jak dla mnie za bardzo rzuca się to wszystko w oczy, dla przykładu podam fakt, iż bohater najpierw wchodzi do łazienki i mówi, że musi umyć zęby, bo inaczej nie zaśnie,zaraz później ten sam bohater idzie dopiero pod prysznic. 

Nie brakuje też nieścisłości, a sama bohaterka potrafi nas nieźle wkurzyć. Tak naprawdę bardzo poukładana Abby sama nie wie, czego chce, oplata chłopców wokół palca i wodzi ich za nos, szybko zmienia decyzje, staje się przyjaciółką, nawet jeśli jeszcze przed chwilą osoba, z którą jest w dobrych stosunkach była dla niej wrogiem.
 
Oczywiście, co by to była za historia dla nastolatków, jeśli nie byłoby alkoholu, papierosów i seksu. Owszem, to wszystko też pojawia się w książce. Czasem nawet zbyt przejaskrawione.

W ręku trzymam drugie wydanie "Pięknej katastrofy", opublikowane zostało przez Wydawnictwo Albatros. Przekładem zajęła się Agata Karolak. Książka dostępna jest w sklepach w wersji z okładką miękką, bez skrzydełek. Jeśli macie czytniki e-booków, znajdziecie tę książkę również w formacie elektronicznym. Niedawno premierę miała kolejna część, pt. "Chodząca katastrofa".

Podsumowując, nie było genialnie, pięknej katastrofy też nie było. Było przeciętnie, jak dla mnie to książka jest dobra do przeczytania w wolnej chwili, jednak nie zachwyci ona, nie złamie nam serca, nie znajdziemy też ukrytego przekazu, jaki mógłby wypłynąć z książek. Jest to po prostu kolejna młodzieżówka, jak wiele ich na półkach w księgarni. Stworzona bardzo pod czytelnika, młoda nastolatka znajdzie tam wszystko to, czego rodzice jej zabronią.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

Tytuł: „Piękna katastrofa"

Autor: Jamie McGuire

Tłumacz: Agata Karolak

Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 464


ISBN:
978-83-7985-637-4
 

Liczba gwiazdek przyznanych w GR: ★★☆☆☆
*Klasyfikacja w aplikacji GoodReads  to od jednej do pięciu gwiazdek.


Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna