"Ten jeden dzień"


 Właśnie jadę samochodem i wracam z małej wioski położonej w górach. W tych malowniczych okolicznościach czytałem kolejną powieść Gayle Forman, autorki bestsellerowego "Wróć, jeśli kochasz". Czy "Ten jeden dzień" okazał się dobrą lekturę, którą możemy zabrać ze sobą do wakacyjnej walizki?

"Ten jeden dzień" to historia osiemnastoletniej Allyson, amerykanki. Każda minuta jej życia została dokładnie zaplanowana przez nią i jej rodziców. Allyson ukończyła już liceum, teraz wybiera się na studia. Ale ma przed sobą jeszcze wakacje, które spędzi na wycieczce "Nastoletnie zwiedzanie.", czyli wycieczki młodzieżowe po Europie w poszukiwaniu kultury. Nudna wycieczka, która w życiu All niczego jej nie nauczy, nic nie zmieni. Aż do ostatniego przystanku wycieczki, kiedy to w Wielkiej Brytanii poznaje młodego holendra o imieniu Willem. Willem jest podróżnikiem, nigdy dotychczas nie znalazł swojego miejsca, a teraz należy do trupy teatralnej i gra w przedstawieniu na podstawie "Wieczoru trzech króli" Szekspira.
Młodzieniec zmienia plany Allison o 360o, kiedy proponuje jej wypad do Paryża. po prostu. On, ona i jeden dzień we Francji. Wszystkie znaki na niebie i Ziemi wskazują, że jest to przeznaczenia. Wszystko obraca się w wielką tragedię, jednak Allyson ma nadzieję, że nie o zakończeniu jak z szekspirowskich dzieł.
Z wielką chęcią zabrałem się za "Ten jeden dzień", gdyż strasznie spodobała mi się ostatnia książka Forman. Muszę przyznać, że to typowa młodzieżówka. Myślę, że nie będzie się ona podobać osobom, które literatury dla młodzieży po prostu nie lubią/wyrośli z niej. Książka opowiada historię dziewczyny i chłopaka, jak się można domyśleć oczywiście chodzi o zakochanych. Autorka w powieści ukazuje historię dziewczyny, która ma wszystko poukładane, a jedna decyzja sprawia, że wszystko sypie się jak domek z kart. Przez jedną decyzje traci ona całe dotychczasowe życie. Życie, którego tak naprawdę nigdy nie miała. Książka opowiada historię odkrywania własnego siebie, ukazuje jaki wpływ ma na nas miłość. Z uległej dziewczyny, Allison zamienia się w kobietę, która wie czego chce i do czego dąży. Dąży do niego.

Wraz z główną bohaterką podróżujemy praktycznie po całym świecie. Zaczynamy od deszczowej Anglii, a kończymy w kanałach Amserdamu. Wraz z podróżami, bohaterka poszukuje odpowiedzi na pytania, które od kilku miesięcy kłębią się w jej głowie. 
W książce bardzo prosty język, przepleciony jest z cytatami z dzieł Szekspira oraz miłością. To ryzykowna mieszanka, ale udało się, książkę czyta się miło i przyjemnie.
W polskich księgarnia "Ten jeden dzień" znajdziecie dzięki Wydawnictwu Nasza Księgarnia. Tłumaczeniem zajęła się Hanna Pasierska. Muszę przyznać, że jestem strasznie zadowolony z wyglądu zewnętrznego książki. Nie zauważyłem literówek, papier jak zwykle genialny, a grafikowi okładki należy się jakiś grant. Rzadko się zdarza, by okładka była tak dobrze dopasowana do treści książek. Wielki plus dla wydawcy.
Czas na małe po słowie. Z pewnością się nie rozczarowałem. Książka zabiera nas w niesamowite miejsca, wciąga w piękną historię o miłości i zaufaniu. Ja się w niej nie zakochałem, ale uważam, że jest bardzo dobra.
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia. 

Tytuł: „Ten jeden dzień"

Autor: Gayle Forman

Tłumacz: Hanna Pasierska

Wydawca: Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2015

Liczba stron:386


ISBN:
978-83-10-12881-2
 

Liczba gwiazdek przyznanych w GR: ★*
*Klasyfikacja w aplikacji GoodReads  to od jednej do pięciu gwiazdek.
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna