"Ed Sheeran. Graficzna podróż"

Powołanie - jak wyjaśnia słownik języka polskiego, to zdolność i zamiłowanie do robienia czegoś. Moim zdaniem każdy z nas jest do czegoś powołany, do mniejszych lub większych rzeczy. Najważniejsze są jednak marzenia. Jeśli naprawdę mocno wierzymy, że się spełnią i staramy się jak możemy, to prędzej czy później urzeczywistnią się. Z tego samego założenia wyszedł młody chłopak, siedemnastolatek. Ed Sheeran, który uwielbiał śpiewać i grać, a jego marzeniem było wystąpić na Madison Square Garden. Dziś jego muzykę zna praktycznie każdy. Ale jak zaczynał? Czy tę popularność zdobył pstryknięciem palców? Tego dowiadujemy się w książce "Graficzna podróż", którą napisał Ed, a zilustrował jego najlepszy przyjaciel Phil Butah. I właśnie tę książkę postaram Wam się teraz przybliżyć.

Ed Sheeran ma dwadzieścia cztery lata, a jego muzyka rozpoznawalna jest praktycznie na całym świecie. Swoje pierwsze piosenki komponował już w piątej klasie podstawówki. Muzyka towarzyszyła mu od zawsze, a on od zawsze czuł, że jego przyszłość musi wiązać się z muzyką. W książce "Graficzna podróż" Ed opowiada o swojej historię z muzyką od samego początku. Cała książka to naprawdę podróż, podróżujemy przez całe dotychczasowe życie Brytyjczyka. Zaczynamy od jego pierwszych muzycznych idoli, a kończymy na planach na przyszłość. W tej książce Sheeran opowiada o tym, jak udało mu się dojść tam, gdzie jest teraz. Choć jego początki były naprawdę słabe (nie było go nawet stać na wynajęcie mieszkania i sypiał czasem u kolegów, czasem pod mostem, a czasem w metrze), to on nie poddawał się. Cały czas ćwiczył swój kunszt, koncertował w lokalnych klubach na tyle, na ile pozwolono mu grać. Nie poddawał się, bo wiedział, że kiedyś dzięki temu odniesie większy sukces. Dziś nadal robi to samo, gra bez wytchnienia. Nie jest sztuczną, wyidealizowaną gwiazdą popkultury. Kocha to co robi, a to daje mu siłę.

Ta recenzja będzie nadzwyczaj krótka, gdyż mam do wyboru: 1) napisać długą recenzję, w której streszczę większość książki, 2) napisać krótszą, ale taką, która zachęci (lub też odwrotnie) was do zakupu "GP". Jak widać wybrałem wariant drugi. Ta książka to świetnie napisana historia kariery Eda. Genialne rysunki Butaha i zdjęcia z uroczystości i koncertów dobrze dopełniają treść książki, przez co nie będziecie potrafili oderwać się od lektury. Bo przyznajcie się szczerze - takie długie, obszerne biografie mało komu odpowiadają, prawda?
Nad zakupem tej książki najprawdopodobniej zastanawiać się będą tylko fani Sheerana, ale jeśli nawet nie przepadacie za jego muzyką, to i tak warto sięgnąć po tę książkę. Szczególnie, jeśli macie jakieś marzenia,a aktualnie nie powodzi się Wam i powoli tracicie chęci. "Graficzna podróż" daje megapozytywnego kopa energii.
Przy okazji czytania z pewnością będziecie musieli mieć włączonego YouTube'a, bo uważam, że tę książkę nie da się przeczytać bez słuchania piosenek Sheerana. Ba! Zapragniecie nawet mieć jego płyty! :)

"Graficzną podróż" w pięknej oprawie, oryginalnej, wydało w Polsce Wydawnictwo Insignis. Teraz zacznę zachwalać. Papier użyty w tej książce jest naprawdę świetnej jakości, a jak pięknie pachnie! Dodatkowo wszystkie zdjęcia i obrazki Butaha są bardzo dobrej jakości. Aż chce się wyrwać te strony, oprawić w ramkę i powiesić na ścianie. Książka została wydana w twardej oprawie, ta okładka jest taka jakby.. hm... gumowa? Mnie to tylko gumę przypomina, jeśli ktoś z Was ma egzemplarz i wie, co to dokładnie, niech da znać! :)
Przekładem zajął się Michał Strąkow. Książka ma ponad 207 stron, a cena sugerowana to 49.99 zł.

Podsumowując: czy mi się podobało? Oczywiście! Jest to całkowity must have dla każdego sheerios'a (fana Eda). Od razu chcę też uprzedzić hejterów: ta recenzja była całkowicie nieobiektywna, gdyż jestem wielkim fanatykiem Sheerana. :)

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Insignis.
 


Tytuł: „Ed Sheeran. Graficzna podróż"

Autor: Ed Sheeran & Phillip Butah

Tłumacz: Michał Strąkow

Wydawca: Wydawnictwo Insignis

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 207 [4]


ISBN:
978-83-63944-98-8

Liczba gwiazdek przyznanych w GR: ★★★★★*
*Klasyfikacja w aplikacji GoodReads  to od jednej do pięciu gwiazdek.
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna