"Niepowszedni. Porwanie"

Po niektóre książki sięgamy, bo jakaś niekontrolowana siła przyciąga nas do nich. Czasem tą siłą jest niska cena, czasem perswazja grafiki z okładki. Podobne przyciąganie czułem, kiedy na księgarskich półkach zobaczyłem powieść "Niepowszedni. Porwanie", wydane niedawno przez Wydawnictwo Jaguar. Niestety, uczniowski budżet nie pozwala na niekontrolowane wydatki i trzeba było zaciskać pasa. Tytuł poleciał na listę "Do kupienia - kiedyś...".  Kiedy więc sama autorka zwróciła się do mnie z tym, że ostał się jeszcze jeden egzemplarz recenzencki i zapytała, czy byłbym zainteresowany zrecenzować tę książkę nie zastanawiałem się długo. Czy było warto?
Nila to zwykła dziewczyna. Ma kochających rodziców, młodszą siostrę i mieszka w wiosce. Jest jednak coś, co wyróżnia ją spośród reszty swoich rówieśniczek. Nila jest Niepowszednia, ma nadprzyrodzony dar, który odróżnia ją od reszty zwykłych ludzi. Jednak nie tylko ona należy do Niepowszednich. Także jej siostra posiada dary. 
Starsza z sióstr jest Żniwiarką - potrafi leczyć gołymi rękami, ale także może nimi zabić. Alla, młodsza, ma aż dwa dary - jest Gwarkiem i Bestiarką, czyli potrafi władać wszystkimi językami oraz może wpływać na zachowanie zwierząt, które napatoczą się jej na drogę. Dziewczynki żyją w Kamiennych Kościach, gdzie każdy zna każdego jak dobrego przyjaciela i nie ma powodu do strachu. Wszystko zmienia się jednak, kiedy na tereny osady wpadają Okrutni Złotnicy, czyli bezwzględni złodzieje, którzy dla pieniędzy bez skrupułów handlują Niepowszednimi. Jak można się domyśleć, Nila i Alla wraz z kilkoma innymi dziećmi zostają porwane, by wkrótce sprzedać ich na Targu Niewolników w Łajdackim Krańcu. 
W tym niebezpiecznym kraju dzieci pozostają sami ze swoimi największymi lękami, z ich oprawcami. Czy będą potrafiły współpracować, by wspólnie uwolnić się od porywaczy? Czy w tym pełnym okrucieństwa państwie znajdzie się osoba, która im pomoże? Ostatecznie: czy uda im się wrócić do domu? 

Do teraz zastanawiam się, komu mógłbym polecić tę książkę. Na pewno fanom fantastyki, bowiem w "Niepowszedni" to na 100% świetna powieść fantastyczna. Mimo że nie przepadam za historiami o wróżkach, czarnoksiężnikach i latających jednorożcach, to ta powieść, chociaż o bohaterach z magicznymi mocami, bardzo mi się podobała. Niektórzy mogą zarzucić podobieństwa do innych serii, np. "Dotyku Julii", gdzie bohaterka także miała nadprzyrodzone moce. "Niepowszedni" nie stanowią jednak marnej kopii amerykańskiego hitu. Lecz do czegoś muszę się przyczepić. Bardzo lubię czytać książki debiutantów, bo zawsze to jakaś świeża, nowa historia w moich czytelniczych doświadczeniach. Niestety, tak jak się często przy debiutach zdarza, tak i w Niepowszednich były pewne usterki, które do samego końca nie dały mi spokoju. Otóż na moje oko powinna być to książka dla młodzieży (choć Empik prezentuje ją w dziale dziecięcym), jednak zachowanie bohaterów było często bardzo infantylne, dziecinne. Chodzi mi tutaj szczególnie o głównych bohaterów. Ich dialogi czasem wydawały się napisane na siłę, nie mieściło się w głowie, że faktycznie ktoś w tym wieku mógłby coś takiego powiedzieć. Można przekonywać mnie, jaka ta miłość jest silna, ale nie dam sobie wmówić, iż w obliczu pewnej śmierci myślimy jedynie i wyłącznie o tym, by na chwile w kącie pomigdalić się ze swoim partnerem.  To pokazuje, że chociaż świat został stworzony bardzo dobrze, to bohaterowie trochę gorzej wypadli. Pod tym względem jestem bardzo zawiedziony i mam nadzieję, że przy następnych książkach autorka spróbuje to poprawić.

Pierwszą część przygód Nili  autorstwa Justyny Drzewickiej wydało Wydawnictwo Jaguar ( Po drugiej stronie barykady - czyli okiem wydawcy). Niestety, na karcie redakcyjnej nie poinformowano, kto zajął się redakcją książki i jej korektą. Biorąc pod uwagę inne powieści, ta wypadła bardzo pozytywnie, jeżeli chodzi o ilość literówek, które czasami zakradają się do tekstu. Książka zawiera 408 stron, a w środku znajduje się także piękna mapa, która obrazuje całe Cesarstwo Gospar, czyli miejsce akcji. Wydana została w oprawie broszurowej ze skrzydełkami, a cena detaliczna wynosi ok. 39,90.

Podsumowując: czy żałuję tego, że czytałem tę książkę? Absolutnie nie. Historia była bardzo oryginalna i z niecierpliwością czekam na kolejne części. Mam nadzieję, że przez ten czas autorka również podszlifuje swój warsztat i sprawi, że jej bohaterowie trochę wydorośleją! :) 

Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję jej autorce, Justynie Drzewickiej. 

Tytuł: "Niepowszedni. Porwanie"

Autor:Justyna Drzewicka


Tłumacz:--
 
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 406 [2]


ISBN: 978-83-7686-445-7


Liczba gwiazdek przyznanych w GR: ★★★☆☆*
*Klasyfikacja w aplikacji GoodReads  to od jednej do pięciu gwiazdek.Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna