"Druga szansa"

Jeśli obserwujecie moje konto na Instagramie, to pewnie wiecie, że oprócz czytania książek, bardzo lubię także oglądanie seriali. Moje ulubione to m.in. "Sherlock" BBC, "Broadchurch" czy choćby polskie "Prawo Agaty", które ponad rok temu zostało zdjęte z anteny. Z naszych rodzimych produkcji oglądam także "Drugą szansę". Niedawno w sklepach pojawiła się książka na podstawie tego serialu. Czy okazała się lepsza niż telewizyjny hit? Monika Borecka to kobieta sukcesu. Ma świetną pracę w wytwórni Zeit Studio, jest managerką największych gwiazd polskiej sceny telewizyjnej i filmowej. Najważniejsza w jej życiu była praca, spełnianie marzeń oraz ukochany i jednocześnie wspólnik w interesach - Jakub Zeit. Bańka mydlana jednak pęka i wszystko zaczyna się psuć w dniu czterdziestych urodzin kobiety. Zabiegana i zapracowana Monika zostaje doceniona i obdarowana prezentami, w drodze do domu zostaje jednak zatrzymana przez policję, a jej samochód dokładnie przeszukany. Wśród urodzinowych upominków znalazła się paczka ze sporą ilością narkotyków. Kobieta wie tylko jedno - ktoś musiał jej to podrzucić. Niestety, jej wyjaśnienia w tej sprawie nie wiele dają, ostatecznie zostają postawione jej zarzuty, a w mediach rozpoczyna się prawdziwa nagonka na celebrytkę, która rzekomo miała podawać narkotyki swoim gwiazdom. 
Borecka jest załamana: zostaje zwolniona z Zeit Studio, w branży telewizyjnej jest spalona, a sąd nakazuje jej prace społeczne w miejskim szpitalu. Na dodatek dowiaduje się, że jej chłopak zdradzał ją z jedną z serialowych gwiazd... Tymczasem kobieta będzie musiała pokonać wszystkie trudności, by odbudować reputację i przetrwać w szpitalu. Wkrótce na jej drodze stanie Marcin, jeden z lekarzy, który sprawi, że w sercu Moniki znów pojawi się coś, co zostało tak niedawno podeptane.
Czy managerka wróci do łask? Jak poradzi sobie z nową sytuacją? Kto wrobił Monikę?

Nie czarujmy się, od samego początku nie oczekiwałem po książce cudu. Zamówiłem ją od Wydawnictwa z ciekawości, czy spodoba mi się tak jak serial. Z jednej strony byłem bombardowanym zachwytami od fanów, z drugiej, ci bardziej sceptyczni, mówili, że książka to tylko zabieg marketingowy, dla kasy. Po przeczytaniu myślę, że każda ze stron miała po części trochę racji. Książka okazała się dla mnie po prostu dość... neutralna. Puste dialogi i frazesy, dopełniała akcja pędząca niczym Smart na autostradzie. Sama historia jest podobna do tej przedstawionej na ekranach i z pewnością spodoba się zapalonym fanom serialu. Jest to ciekawa powieść obyczajowa, nie przedstawiająca jednak historii załamanych kobiet wyjeżdżających na wieś w poszukiwaniu miłości, a bizneswoman, dla której więcej znaczy liczba widzów niż rodzina. Nie można ukryć jednak tego, że to co bawiło na ekranach, nie bawi już w książce. Połykamy sucharki, po których może się uśmiechniemy, ale dlatego, że przypominamy sobie sceny z serialu. I w podobny sposób, bez większych problemów połykamy całą książkę, a ona sama nie pozostawiła mi większych wrażeń. Nie kopnęła mnie w brzuch, ani nie sprawiła, że miałem ochotę wyrzucić ją przez okno. Po prostu była.
Jeśli chodzi o autora drukowanej "Drugiej szansy" - jest to praca zbiorowa kilku osób, a w szczególności ghost writerki Anny Ratigowskiej, która współpracowała ze scenarzystami serialu, a powieść ostatecznie ukazała się pod, jak mniemam, pseudonimem artystycznym.

Powieść wydana została przez wydawnictwo Edipresse. Za książką stoi masa ludzi, m.in. redaktor kreatywna Magda Mazur, odpowiedzialne za redakcję językową Dorota Jastrzębska i Paulina Płatkowska. Nikt nie zdał sobie jednak sprawy, że czytanie tej książki może stać się... niewygodne! Wydana została bowiem z bardzo małą czcionką, co zniechęca potencjalnego czytelnika i szybko męczy. Jeśli zostałby zastosowany normalny rozmiar, to powieść z pewnością okazałaby się o kilkadziesiąt stron grubsza. Na ostatnich, błyszczących i "śliskich" stronach pojawiły się zdjęcia z serialu, co nie byłoby niczym dziwnym, gdyby nie to, że spomiędzy nich zagląda brzydka reklama jednego z ubezpieczycieli, którego reklamuje pani Małgorzata Kożuchowska.
Książka posiada łącznie 322 strony, a jej oprawa jest miękka ze skrzydełkami. Cena detaliczna wynosi 39,90zł, dostępny jest także ebook.
Myślę, że faktycznie głównym targetem tej książki są fani serialu, którzy z pewnością kupią ją i będzie im się to podobać - będą w pewien sposób mogli położyć swój ulubiony serial na półkę. Jednak dla zwykłego czytelnika, który wersji telewizyjnej po prostu nie widział, książka może okazać się po prostu nudna i momentami zagmatwana. Nie było tragicznie, ale zdecydowanie mogło być lepiej! 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Edipresse Książki.

Tytuł: "Druga szansa"

Autor: Lidia Mariotti


Tłumacz: -
 
Wydawca: Edipresse Książki

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 320 [2]


ISBN: 978-83-7945-455-6


Liczba gwiazdek przyznanych w GR: ★★★☆☆*
*Klasyfikacja w aplikacji GoodReads  to od jednej do pięciu gwiazdek.
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna