Jakie książki kupić na Święta? - edycja młodzieżowa


Szósty grudnia już tuż, tuż, a to przecież Mikołajki! A co paręnaście dni później? Boże Narodzenie! Do jednych przyjdzie św. Mikołaj, do innych Dzieciątko, a jeszcze innych odwiedzi Aniołek. Jedno pozostaje niezmienne - prezenty muszą być podarowane od serca. A będą jeszcze lepsze, gdy okażą się trafione! Dlatego właśnie przedstawiam Wam zestawieniu kilku książek, które warto sprezentować nastoletnim czytelnikom na święta. Jeśli jeszcze nie kupiliście podarunku dla kolegi, koleżanki z klasy, albo może Wasza siostra lub brat uwielbia czytać - koniecznie wybierzcie coś z tej listy! :)


"Wybrani" C.J. Daugherty 

 

"Wybrani" to pierwszy tom debiutanckiej serii CJ Daugherty. Książka opisuje historię Allie, która nigdy nie była zbyt dobrą uczennicą. Po ostatnich wybrykach w szkole i jej wyrzuceniu z placówki, rodzice postanawiają wysłać ją do szkoły z internatem. Kiedy dziewczyna przybywa do nowej szkoły, okazuje się, że nie jest ona niczym podobna do tych, do których chodziła w Londynie. Utrzymany w wiktoriańskim stylu budynek Akademii Cimmeria sprawia na Allie ogromne wrażenie, a dziewczyna po chwilach szoku, zaczyna zadawać sobie pytanie - jakim cudem dostała się do tak elitarnej szkoły, do której chodzą dzieci najwyżej postawionych osób w kraju. I jak jej rodzice zapłacili za czesne.
Choć na początku buntuje się wszelkim regułom panującym w Cimmerii, nastolatka zaczyna coraz lepiej czuć się w nowej szkole. Tymczasem podczas jednego z balów w Akademii, dochodzi do morderstwa jednej z uczennic. Allie zaczyna rozumieć, że wszelkie zabezpieczenia w szkole nie są przypadkowe, a z samą placówką jest coś nie tak. A raczej z ich uczniami. Dziewczyna niebawem przekona się, dlaczego dostała się do szkoły. I czym tak naprawdę jest Akademia Cimmeria.

Dla kogo: dla chłopaka; dla dziewczyny.
Etykiety: książka młodzieżowa, young adult, sensacja dla młodzieży, to nie książka fantasy - coś dla osób, których nie interesują wampiry i wilkołaki.
Dane techniczne: okładka miękka, 440str., wyd. Wydawnictwo Otwarte (moondrive).
Cena: 34,90 (cena okładkowa)


"Gwiazd naszych wina" John Green

 

Wyobraźcie sobie, że jesteście chorzy na raka. Nie lubicie świata, bo jak go lubić, skoro tak nas potraktował? Z podobnymi pytaniami zmaga się Hazel Grace Lancaster - główna bohaterka książki "Gwiazd naszych wina" autorstwa Johna Greena. Hazel jest zwykłą nastolatką, studiuje, kocha czytać. Jednak jest coś, co różni ją od reszty jej rówieśniczek. Większość swojego dzieciństwa spędziła w szpitalach, gdyż jest chora na raka płuc. Prawie umarła, jednak stał się cud. Od momentu, kiedy lekarze postanawiają przetestować na niej eksperymentalny lek, jej stan się poprawia i jej życie zaczyna w większym stopniu normalnie się toczyć. Dziewczyna musi jednak cały czas mieć przy sobie butlę z tlenem, która pomaga jej w oddychaniu. Niestety, mimo uczęszczania na terapię w grupie wsparcia, Hazel nie odczuwa radości z życia. Wszystko zmienia się, kiedy podczas jednej z sesji poznaje Augustusa Watersa, który cierpi na złośliwy nowotwór tkanki kostnej. Jej życie przewraca się do góry nogami, chłopak pokazuje jej świat od nowa i dziewczyna zaczyna doceniać teraźniejszość, i każdą chwilę, która jest dla nich na wagę złota. Wkrótce cieszą się nawet musującymi bąbelkami szampana. Czy jednak miłość chorych nastolatków może się udać? Czy rak nie zniszczy tego, co z wielkim trudem budowali?

Dla kogo: dla dziewczyny.
Etykiety: książka młodzieżowa, young adult, new adult, wzruszająca.
Dane techniczne: okładka miękka ze skrzydełkami, 320str., wyd. Bukowy Las - dostępna wersja w okładce normalnej.
Cena: 34,90 (cena okładkowa)


"Księga wyzwań Dasha i Lily" R. Cohn,

D. Levithan 

 

Lily ma szesnaście lat, w te święta brakuje jej towarzystwa, bo rodzice postanowili obchodzić je na Fidżi i zostawili tym samym dziewczynę wraz ze swoim bratem w domu. W Nowym Jorku. A jak wiemy Nowy Jork to miasto, które tętni życiem przez całą dobę, w cały okrągły rok. Przecież w tym mieście swoje przygody przeżył Kevin. Dokładnie ten, który wcześniej został sam w domu. Jak więc to możliwe, że Lily nie ma co robić w tak ogromnej metropolii? Postanawia to zmienić.
Dash również ma szesnaście lat, podobnie jak Lily jest outsiderem, no i też samotnie spędza święta. Żeby nie było, on spędza je samotnie z własnej woli - nie ma ochoty spotykać się ze starymi ciotkami i zrzędzącymi wujami. Kiedy chłopak jak zwykle wchodzi do swojej ulubionej księgarni i przechodzi do działu, w którym leżą powieści jego ulubionego autora, znajduje między książkami czerwony notatnik. Notatnik od niej. Lily zaczyna trochę zagadkową grę, która wkrótce może przerodzić się w coś więcej. Oboje z zapartym tchem i determinacją niczym Ewa Chodakowska, która wierzy w sukces Twoich (jej? waszych?) ćwiczeń, wykonują każde zadanie, które nawzajem sobie zadają. Tylko czy kiedy dojdzie do momentu, w którym nie będzie już możliwości zapisania w Moleskine zadania, odnajdą siebie nawzajem? Czy los sprawi, że będą potrafili się poznać? A co jeśli każdy z nich ma zbyt wyidealizowane wyobrażenie o tym drugim? Jedno posunięcie, a mydlana bańka pęknie.

Dla kogo: dla dziewczyny.
Etykiety: książka młodzieżowa, young adult, lekka opowieść świąteczna.
Dane techniczne: okładka miękka, 312 str., wyd. Bukowy Las, dostępna także druga część.
Cena: 34,90 (cena detaliczna)

"Polowanie na prezydenta" Dan Smith

 

Wyobraźcie sobie, macie dwanaście lat i żyjecie w małej, fińskiej wiosce. Przez pewien okres życia jesteście przygotowywani, by w dniu 13 urodzin, pokazać swoją wartość poprzez zdobycie trofeum - upolowanego dzikiego zwierzęcia. Tak dorastał Oskari. Chłopiec przygotowywany był przez ojca na Próbę, czyli oddanie go na jedną noc i jeden dzień pod opiekę lasu, by upolował to, na co zasłużył. Jednak Oskari nie sądzi, by był gotowy. Kiedy w przeddzień swoich urodzin gania po lesie w poszukiwaniu jelenia, sarny czy królika, natrafia na inne stworzenie - prezydenta USA. Terroryści zestrzelili samolot w którym znajdowała się głowa państwa Stanów Zjednoczonych, a jedyną osobą, która może mu pomóc przetrwać w mroźnej, fińskiej puszczy, jest Oskari. Chłopak będzie musiał połączyć siły z jedną z najważniejszych osób świata, by pomóc przetrwać zarówno mu, jak i sobie samemu. Sprawę jednak nie będzie ułatwiał fakt, że na prezydenta polować będą zamachowcy.
Czy w obliczu takiego zagrożenia Oskari da radę przetrwać? Czy uda im się uciec przed zbirami? I czy ostatecznie chłopak zda Próbę?

Dla kogo: dla chłopaków.
Etykiety: książka młodzieżowa, krótka przygodówka, na podstawie filmu.
Dane techniczne: okładka miękka, 296 str., wyd. Bukowy Las.
Cena: 29,90 (cena okładkowa)

"Legenda. Rebeliant" Marie Lu

 

"Legenda. Rebeliant" to chyba jedna z pierwszych (jak nie pierwsza) książek autorstwa Marie Lu. Choć jej ostatnie powieści nieszczególnie przypadły mi do gustu, to Rebelianta polecam. Ale o czym właściwie jest?
Powieść opisuje historię dystopicznego państwa, które leży na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Główną bohaterką jest piętnastoletnia June, która mimo swojego wieku, jest prawdziwym geniuszem militarnym. Pochodzi z elitarnej rodziny, wspina się po szczeblach wojskowej kariery, jest posłuszna przełożonym i oddana walce za kraj, który cały czas uwikłany jest w wojnę z sąsiadami.
Wkrótce sielanka się kończy, gdyż brat June zostaje zamordowany. Głównym podejrzanym jest Day - rówieśnik June. Chłopak pochodzi z biednej rodziny, a znany jest służbom ze swoich rebelianckich wybryków, podczas których jednak jeszcze nigdy nie dał się złapać. June za punkt honoru postanawia złapać zabójce brata i pomścić go. Jak możemy się domyśleć, wkrótce bohaterowie będą musieli stawić sobie czoła, jednak okazać może się, że nie wszystko w rzeczywistości jest takie, jak się wydaje. Dzieciaki poznają okrutne sekrety, które do tej pory były ukrywane przed obywatelami. Po jakiej stronie staną? I czy nie pozabijają siebie nawzajem?

Dla kogo: dla chłopaków.
Etykiety: książka młodzieżowa, dystopia, dla fanów "Igrzysk Śmierci".
Dane techniczne: okładka miękka, 304 str., wyd. Zielona Sowa, dostępne pozostałe części.
Cena: 29,90zł (cena okładkowa)

"W ramionach gwiazd" A. Kaufman,

M. Spooner

 

"W ramionach gwiazd" zaczyna się od balu na największym w całej galaktyce promie kosmicznym Ikar. Trochę przypomina on nam Titanica, ale z pewnością jest zdecydowanie większy i lepiej wyposażony niż zatopiony statek z 1912 roku. Niebawem po przyjęciu coś złego dzieje się z Ikarem, który wypada z hiperprzestrzeni. Jedynym ratunkiem dla podróżnych na statku kosmicznym to awaryjne kapsuły ratunkowe. Niestety, kapsuły nie uruchamiają się na czas. Jedynymi osobami, którym udało się uciec z rozbijającego się statku kosmicznego jest Lilac i Tarver. Ona - jest córką najzamożniejszego człowieka w całej galaktyce, który posiada wiele planet, ośrodków naukowych i rozbitego Ikara. On - pochodzi z biednej rodziny z Kolonii, jest wojskowym, który przetrwał wojnę i wyśmiewa się z obecnej władzy, z rodziny Lilac. Kiedy lądują na nieznanej planecie, mimo różnic, muszą zachować spokój i przetrwać. Muszą wezwać pomoc. Tylko czy uda im się tego dokonać, kiedy ona zachowuje się jak rozpieszczona księżniczka, a on jak uparty żołnierz? Czy na planecie, w której nie ma żywej duszy, uda im się w jakiś sposób nawiązać kontakt ze statkami ratunkowymi? 
Sprawa staje się jeszcze poważniejsza, kiedy przed oczami Lilac pojawiają się dziwne wizje. Pewne siły zmuszają ich, by kroczyć w nieznanym kierunku. 
Tymczasem między dwoma wrogami tworzy się uczucie, choć wiedzą, że w domu będzie ono potępione. Tylko czy tak naprawdę chcą wrócić na swoje planety?

Dla kogo: dla dziewczyny.
Etykiety: książka młodzieżowa, dystopia, przygodowa; mniej miłości, więcej akcji. 

Dane techniczne: okładka miękka, 490 str., wyd. Wydawnictwo Otwarte (moondrive).
Cena: 36,90zł (cena okładkowa). Zaprezentowałem Wam sześć tytułów. Mam nadzieję, że znajdziecie coś, co zadowoli obdarowywaną przez Was osobę. A co jeśli nie znaleźliście tutaj nic odpowiedniego? Zachęcam do zajrzenia na stronę główną, gdzie możecie poprzeglądać recenzje książek. Z pewnością któraś wpadnie Wam w oko! ;-)
Teraz nie pozostało Wam nic innego, jak tylko wybrać się na zakupy do księgarni!

PS. Wybraliście coś dla siebie? Podobało Wam się? Koniecznie zostawcie komentarz ! :-)

Z najlepszymi życzeniami,
Patryk
MB

Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna