"Bilet do szczęścia"

W maju bieżącego roku na księgarskich pólkach pojawiła się obyczajowa powieść „Konkurs na żonę” autorstwa Beaty Majewskiej. Zdawałoby się, że jest to książka napisana przez debiutantkę, jednak to tak naprawdę kolejna powieść autorstwa posiej pisarki – Augusty Docher. Docher, która na swoim koncie ma już parę powieści – dwie książki dla młodzieży oraz powieść erotyczno-obyczajową, tego roku pnie się do przodu. „Bilet do szczęścia” jest drugim tomem z kobiecej serii wydawanej przez wydawnictwo Książnica. Oprócz tego autorka ma w planach wydać tego roku także powieść „Zdążyć z miłością” (kolejna książki z serii Książnicy) i „Najlepszy powód, by żyć” (wrzesień 2017, wyd. Znak). Niebawem premierę będzie miała także jej powieść „Kryształowe serca”, która wyjść ma nakładem wydawnictwa Novae Res.  Jak wypada piąta powieść w dorobku pisarki? 
 
Kiedy Łucja zaczęła w pełni ufać Hugonowi i wierzyć, że ich związek ma przyszłość, dziewczyna odkryła prawdę. Prawdę dotycząca okrutnego konkursu i bezduszności jej narzeczonego. Młoda kobieta nie chce więcej tkwić w relacji z mężczyzną, który przez cały czas był z nią nieszczery. Wtedy jednak jej ukochana babcia ląduje w szpitalu. Dziewczyna nie ma wyjścia i musi trwać w farsie stworzonej przez narzeczonego. Choroba Maśnikowej i ciąża Łucji sprawiają, że dziewczyna nie ma wyjścia i musi jeszcze przez jakiś czas być zdana na łaskę przystojnego prawnika.

Niebawem dziewczyna podejmuje decyzję – Hugo dostanie to, czego chciał. Łucja zgadza się na fikcyjny związek, mężczyzna jednak zdaje się nie przyjmować tego do wiadomości.
Hugo zdaje sobie sprawę, że od czasu, kiedy wraz z Adamem wpadł na pomysł zorganizowania konkursu na żonę, sporo zmieniło się w jego życiu. Pojawiła się kobieta – Łucja, która wywróciła je do góry nogami. I choć początkowo uznał ją za infantylną wieśniaczkę, teraz ta młoda dziewczyna nosi pod sercem jego dziecko. A on kocha zarówno ją, jak i nienarodzonego potomka. Na okazywanie uczuć zdaje się jednak zdecydowanie za późno, gdyż Łucja traktuje mężczyznę jak nielubianego znajomego, którego trzeba akceptować.

Hugo będzie chciał ponownie wkraść się w łaski Łucji, ale czy dziewczyna będzie w stanie ponownie mu zaufać? Na dodatek w życiu dziewczyny pojawia się inny mężczyzna – miłość z przeszłości. Czy dawny chłopak Łucji zagrozi już i tak opłakanej pozycji Hugona?

„Bilet do szczęścia” to druga część krakowskiej serii opowiadającej o przygodach Łucji i Hugona. Wydaje mi się, że nowy pseudonim to jedna sprawa, ale autorka w najnowszych książkach pokazuje także swoją twórczość i swój warsztat w całkiem nowej odsłonie. Okazuje się, że Docher vel Majewska potrafi stworzyć naprawdę lekkie i delikatne fabularnie powieści, które przyciągną czytelnika. Powieści, które rozbawią, wzruszą i do których będzie się chciało wracać.

Autorzy powieści obyczajowych przyzwyczaili nas do schematycznych obyczajówek. Wiele tych powieści można streścić takimi słowami: kobieta sukcesu traci pracę; wpada w depresję i wyjeżdża na wieś; poznaje tajemniczego mężczyznę i zakochuje się w nim; żyją długo i szczęśliwie. „Bilet do szczęścia” nie jest jednak kolejną książką, podobną do tysiąca innych na rynku.  Jest za to bardzo przyjemną powieścią, nieco przewidywalną, jednak napisaną w tak dobry sposób, że z wielką chęcią przeczyta się ją w jeden wieczór.

Czytają recenzję poprzedniej części na blogach recenzenckich, zauważyłem, że niektórzy czytelnicy krytykowali zachowanie głównej bohaterki – Łucji. Myślę, że warto zajrzeć do drugiej części, gdyż postacie okazują się dość dynamiczni. W „Bilecie na szczęście” główni bohaterowie, pod wpływem zdobytych doświadczeń, bardzo się zmieniają. I to zdecydowanie na lepsze. Łucja przeistacza się z niedoświadczonej dziewczyny, przytłoczonej wielkim miastem, w kobietę, która została naprawdę głęboko zraniona. Hugon natomiast zaczyna odkrywać prawdziwe oblicze, które nie jest tak wyrachowane, jak wydaje się jego narzeczonej.
„Bilet do szczęścia” cechuje się bardzo prostym językiem oraz naprawdę sporą dawką niewymuszonego humoru. Majewska starała się jednak, by jej książka, oprócz zapewnienia zabawy, traktowała też o sprawach ważnych. Dlatego powieść opiera się nie tylko na koncepcie miłosnej historii, ale także opowieści o przebaczeniu i akceptowaniu innych takimi, jakimi są. Dochodzę też do wniosku, że właściwie to już nawet nie miłość jest najważniejszym motywem tej książki, a wybaczenie wszelkich krzywd. Po lekturze czytelnikowi może nasunąć się także jeden bardzo prosty wniosek: często zwykła rozmowa i szczerość jest rozwiązaniem wielu naszych życiowych problemów.

Jeśli miałbym wspomnieć coś, co szczególnie mi się nie podobało, to gwałtowna zmiana relacji pomiędzy dwójką bohaterów. Jak dla mnie, wydaje mi się, że ta „zmiana” nastąpiła zbyt szybko. Zabrakło paru rozdziałów, które roztopiłyby lody i stopniowo wprowadzałyby zmiany w relacjach bohaterów. Jednocześnie ta część zdecydowanie bardziej podoba mi się niż „Konkurs na żonę”. Jak dla mnie, historia w drugim tomie opowiedziana została zdecydowanie lepiej i bardziej spójnie.

„Bilet do szczęścia” wydany został przez Grupę Wydawniczą Publicat pod marką Książnica. Za redakcję książki odpowiada zewnętrzna firma Mag. Korektą zajęła się Iwona Wyrwisz. Okładkę, podobnie jak do poprzedniej części, zaprojektowała Ilona Gostyńska-Rymkiewicz. Książka wydana została w oprawie miękkiej ze skrzydełkami. Sugerowana cena detaliczna wynosi 29,90 zł. Na powieść składa się około 288 stron. „Bilet na szczęście” dostępny jest również w formie ebooka.

„Bilet do szczęścia” to ukazana we współczesnych realiach historia o walecznym rycerzu na białym koniu. Jednak tutaj rycerz nie jest tak do końca idealny i nie zawsze działa bezinteresownie. A piękna księżniczka z pewnością od razu nie wpada w ramiona swojego wybawiciela.
Ta książka to naprawdę ciekawa obyczajówka, która z pewnością zachwyci wielu czytelników. W „Bilecie do szczęścia” historia Łucji i Hugona została bardzo ładnie zakończona, choć może i jest nieco idylliczna. Takie historie jednak też nam są przecież potrzebne. Czasem zwyczajnie po to, by uwierzyć, że w życiu szklanka zawsze jest do połowy pełna, a nie pusta. 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat. 


Tytuł: "Bilet do szczęścia"

Autor: Beata Majewska


Tłumacz: -
 
Wydawca: Książnica


Rok wydania: 2017

Liczba stron: 287 [3]


ISBN: 978-83-245-8261-7


Liczba gwiazdek przyznanych w GR: ★★★★☆*
*Klasyfikacja w aplikacji GoodReads  wynosi od jednej do pięciu gwiazdek.

PS. Podobało Wam się? Jeśli tak, koniecznie napiszcie, co sądzicie w komentarzach! Jeśli nie – też wyraźcie swoje zdanie!Jak widzicie, właśnie testuję nowy system komentarzy Disqus, więc Wasze przemyślenia są teraz dla mnie jeszcze bardziej cenne.
Aby skomentować anonimowo należy wybrać "Zarejestruj się", a następnie "Wolę pisać jako gość".

Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna