Morderstwo po filmowym klapsie – „Spisek scenarzystów”


Jakiś czas temu premierę miała nowa książka jednego z polskich scenarzystów – Wojciecha Nerkowskiego. Druga powieść w dorobku autora – „Spisek scenarzystów” – w założeniu miała być świetną komedią z dobrze rozwiniętym wątkiem kryminalnym. Jednak czy humor nie był zbyt przesadzony, a wątek kryminalny nazbyt nieprawdopodobny?

Relacje pomiędzy rodzeństwem bywają różne. Niektórzy naprawdę dobrze się między sobą dogadują, inni są doskonałym przykładem tego, że z rodziną najlepiej wygląda się na zdjęciu.
Sylwia i Kuba Leśniewscy to rodzeństwo, które różni naprawdę wiele. Sylwia liże właśnie rany po nieudanym związku z pewnym Markiem, natomiast Kuba… cóż, na razie mężczyzna nie myśli o stałym związku. O małżeństwie w ogóle, gdyż w Polsce małżeństwa jednopłciowe nie są zalegalizowane!

Jednak dogadują się dość dobrze, co sprawia, że potrafią razem ze sobą pracować – oboje współtworzą scenariusz do znanego polskiego serialu telewizyjnego „Stój, bo strzelam!”. Jednak praca w telewizji nie jest tak bajeczna, jak mogłoby się wydawać. Wielkie gale, bankiety z mnóstwem alkoholu i sesje zdjęciowe na ściankach to zaledwie ułamek tego, co spotyka osób z branży medialnej.  Zresztą – niekoniecznie dotyczy to Sylwii i Jakuba, bo jako scenarzyści, z reguły są pomijani przy wszystkich najlepszych eventach… 

Niestety, oglądalność ich serialu spada, a praktycznie cała ekipa za niego odpowiadająca, dwoi się i troi, by tylko słupki wzrosły. Szczególnie zdenerwowana tym faktem jest pani producent, przez ekipę nazywana Palomą. Charakterna producentka daje popalić każdemu, niezależnie od wykonywanej pracy. Nic więc dziwnego, że nikt nie przepada za jej towarzystwem… Tymczasem nad serialem nadal wisi widmo zdjęcia z anteny.

Wkrótce dochodzi do szokującego odkrycia – Paloma, kobieta stąpająca twardo po ziemi, zostaje znaleziona martwa we własnym mieszkaniu. Policja szybko zamyka śledztwo, bez najmniejszych wątpliwości uznając śmierć producent za samobójstwo bez udziału osób trzecich. Krążą pogłoski, że jedną z przyczyn podjęcia tego desperackiego kroku, była zła sytuacja serialu… Coś jednak w sprawie Palomy nie pasuje scenarzystom, którzy zbyt dobrze znali nieboszczkę. Sylwia i Kuba jednogłośnie przyznają, że kto jak kto, ale ta kobieta nie pozwoliłaby sobie na przedwczesne odejście z tego świata.

Dwójka scenarzystów dość średniego serialu zaczyna swoje własne dochodzenie. Mają nadzieję dotrzeć do prawdy, dotrzeć do zabójcy producentki „Stój, bo strzelam!”. Jak się jednak okazuje, zagadka ta nie jest prosta do rozwiązania, tym bardziej w świecie show-biznesu.

Kuba i Sylwia zaczynają dopasowywać elementy układanki, wkrótce jednak ginie kolejna osoba z zespołu filmowego. Scenarzyści są jednego pewni – oba morderstwa są ze sobą powiązane, a stoi za nimi ta sama osoba. Osoba, która prawdopodobnie jest ich kolegą z pracy…

Czy rodzeństwo, które do tej pory pisało wymyślone sprawy kryminalne, odnajdzie się w roli detektywów? Czy uda im się rozwiązać sprawę zagadkowych zabójstw w półświatku miernych aktorek i ekscesów pseudocelebrytów?

Komedia kryminalna to było coś, czego w ofercie wydawnictwa Czwarta Strona do tej pory nie widziałem. Zarówno okładka, jak i sam opis, przyciągnął mój wzrok i bez wahania zamówiłem egzemplarz recenzencki. Jednak często zdarza się tak, że zamówione, pod wpływem impulsu, książki nie spełniają naszych oczekiwań. Nazwać by to można było czymś podobnym do dysonansu pozakupowego. Jak się okazało, książka Wojciecha Nerkowskiego wcale mnie nie rozczarowała. Wręcz przeciwnie – zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony!

„Spisek scenarzystów” to przezabawna powieść z bardzo dobrze rozwiniętym wątkiem kryminalnym. Kiedy przystąpiłem do lektury „Spisku…”, miałem pewne obawy, ale nie oczekiwałem też za wiele. Przyzwyczaiłem się, że takie literackie „hybrydy” mogą być czasem nieudane. Nerkowski jednak wiedział, co to umiar i z odpowiednim wyczuciem zawarł w swojej książce odpowiednią ilość humoru i żartów oraz ilość kryminalnych odniesień.

Autor dość zręcznie stworzył fabułę i postacie, dzięki czemu akcja jego czterystustronicowej książki była stale dynamiczna. Fabuła nie nudzi czytelnika, co sprawia, że z chęcią przewraca się kolejne strony „Spisku scenarzystów”.

Wojciech Nerkowski dość dobrze rozplanował swoją intrygę i powiązania ze związanym z nią „złym charakterem”. Wraz z głównymi bohaterami – Sylwią i Kubą – próbowałem rozwiązać zagadki tajemniczych morderstw, jednak kolejne niewiadome, a także przygody, jakie zdarzały się dwójce scenarzystów, skutecznie niszczyły mój tok dedukcyjny, przez co praktycznie do samego końca nie byłem pewien, kogo nazwać winnym!


W książce pojawia się cała masa bohaterów. I choć początkowo jest to nieco przytłaczające, to na szczęście, ostatecznie, przez większość czasu udało mi się orientować w sytuacji.

Co ważne – główny wątek tej powieści, czyli śmierć Palomy i śledztwo, przez cały „przewija się” przez akcję powieści. Często zdarza się bowiem tak, że autor w swojej książce tworzy i realizuje tak wiele różnych wątków pobocznych, że ten najważniejszy, całe clou historii, po drodze po prostu gdzieś się gubi. W „Spisku scenarzystów” do czegoś takiego nie dochodzi, za co należy się wielki plus dla autora.

Wojciech Nerkowski bardzo ciekawie przedstawia także świat show-biznesu i średniej klasy aktorów. Autorowi udało się to szczególnie dobrze, gdyż w jego kreację bez problemu można uwierzyć. 

Chyba jedynym poważnym zastrzeżeniem, jakie mam do tej książki, to poruszana przez bohaterów kwestia homoseksualności. Nie powinno to dziwić, sam przecież w opisie zaznaczyłem już, że Kuba jest homoseksualistą. I ogólnie nie jest to też dla mnie problem, bo wydaje mi się, że jestem dość liberalny. Jednak w „Spisku…” przy wielu scenach czy też „problemach” podkreślana jest ta odmienna orientacja seksualna. Było to całkowicie niepotrzebne, stosowano to wręcz bez umiaru, co sprawiło, że postać, u której podkreślano tę właśnie odmienną orientację, sprawiała karykaturalne wrażenie i wydawało mi się nawet, że Wojciech Nerkowski, z nieznanych mi powodów, wręcz „uparł się”, żeby tak mocno to zaakcentować.

Jednak w ogólnym rozrachunku, książka wypada naprawdę dobrze. Jeśli do tej pory komedię kryminalną czytelnicy kojarzyli jedynie z Alekiem Rogozińskim, to po lekturze „Spisku scenarzystów”, światopogląd fanów historii o Róży Krull może zostać podważony!

Jak wspominałem, „Spisek scenarzystów” wydany został przez Czwartą Stronę. Druga powieść Wojciecha Nerkowskiego swoją premierę miała 30 sierpnia bieżącego roku.

Redaktorem prowadzącym był Patryk Mierzwa. Za redakcję książki odpowiada Malwina Błażejczak, natomiast korektą zajęła się Barbara Borszewska.

Projekt okładki stworzył Mariusz Banachowicz. „Spisek scenarzystów” na księgarskich półkach dostępny jest w oprawie miękkiej ze skrzydełkami z wytłoczonymi literami tytułowymi.

Na powieść składa się około 400 stron. Książka dostępna jest także w wersji elektronicznej.

„Spisek scenarzystów” to dobra komedia kryminalna, której akcja dzieje się pomiędzy planem filmowym a cmentarną kaplicą. Podczas lektury uśmiech przez cały czas nie schodził mi z twarzy! Równie trudno, jak zapanować nad mimiką twarzy, było mi odłożyć tę książkę na stolik. Przy tej powieści zapewniamy się, że jeszcze tylko jeden rozdział i idziemy spać. A potem okazuje się, że z jednego rozdziału zrobiła się cała powieść, a z godziny dwudziestej drugiej wieczorem, godzina druga w nocy.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona.  
  
Tytuł: "Spisek scenarzystów"

Autor: Wojciech Nerkowski


Tłumacz: -
 
Wydawca: Czwarta Strona


Rok wydania: 2017

Liczba stron: 395 [7]


ISBN: 978-83-7976-726-7


Liczba gwiazdek przyznanych w GR: ★★★★☆*
*Klasyfikacja w aplikacji GoodReads  wynosi od jednej do pięciu gwiazdek.

PS. Podobało Wam się? Jeśli tak, koniecznie napiszcie, co sądzicie w komentarzach! Jeśli nie – też wyraźcie swoje zdanie!Jak widzicie, właśnie testuję nowy system komentarzy Disqus, więc Wasze przemyślenia są teraz dla mnie jeszcze bardziej cenne.
Aby skomentować anonimowo należy wybrać "Zarejestruj się", a następnie "Wolę pisać jako gość".
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna