Chwila na zakochanie – „Slammed”


Colleen Hoover to popularna amerykańska autorka książek młodzieżowych, powieści obyczajowych i romansów. Na swoim koncie ma naprawdę wiele tytułów, które zdobyły uznanie czytelników na całym świecie. W Polsce swoją rozpoznawalność Hoover zdobył m.in. dzięki młodzieżówkom wydawanym parę lat temu przez jedno z krakowskich wydawnictw, natomiast pierwszą wydaną w Polsce książką autorki było „Slammed”, które w tym roku doczekało się wznowienia.

Layken Cohen wiodła dość szczęśliwe życie. Poza zmartwieniami typowej nastolatki, niekończącymi się pracami domowymi czy obawami  dotyczącymi szkolnego balu, dziewczyna nie musiała o nic się martwić. Zresztą mieszkała w miejscu, które było jej azylem, definicją bezpieczeństwa. W Teksasie, jak na starych filmach, nieustannie obcowała z naturą, nie mogła narzekać także na brak słońca. Przede wszystkim jednak Lake lubiła swoje życie w rodzinnym rancho, w którym wraz z rodzicami i dziewięcioletnim bratem tworzyła prawdziwy dom.

Niestety, rodzinna sielanka kończy się w sposób gwałtowny i dość drastyczny; umiera głowa rodziny. Kiedy ojciec Lake odchodzi, rodzina pogrążona jest w żałobie. Wkrótce musi jednak pogodzić się z prawdą i przyjąć kolejny cios – Cohenowie stracili nie tylko bliską osobę, ale muszą opuścić też jedyne miejsce, w którym czuli się dobrze.

Z powodu trudnej sytuacji finansowej, rodzina Layken zmuszona jest przeprowadzić się do nowego, innego miejsca. Wybierają Michigan, gdzie wdowa znajduje pracę w lokalnym szpitalu. Lake i jej brat muszą natomiast zaaklimatyzować się w nowym miejscu, rozpocząć naukę w innej szkole i znaleźć nowych znajomych.

Nikt nie przewidział jednak, że stanie się to już pierwszego dnia…! W domu naprzeciwko mieszka bowiem dwudziestokilkuletni Will wraz z młodszym bratem, którego wychowuje. Sąsiedzi okazują się nie tylko uprzejmi, ale także bardzo pozytywnie nastawieni do nowych mieszkańców ich ulicy. Zarówno pomiędzy młodszymi chłopcami, jak i Lake oraz Willem, nawiązuje się przyjaźń.

Lake od dawna nie czuła się tak dobrze, jak w towarzystwie Willa. Chłopak potrafi jej zaimponować, jest uroczy i zdaje się prawdziwym romantykiem. Co jednak najważniejsze, młodzi potrafią się dogadać i łączy ich słabość do zespołu, wykonującego muzykę folk rock.

Jednak zakochanie i miłość bez przeszkód zdarza się rzadko. Will i Lake będą musieli podjąć wiele decyzji, od których zależeć będzie ich dalsza przyszłość. Nie zdają jednak sobie nawet sprawy, jak wiele zmieni się od momentu ich poznania.

„Pułapka uczuć” to typowy romans, który zawiera w sobie wszystko to, czego czytelnik może oczekiwać po tytule z sercem na okładce. Jest to opowieść, podczas której czytelnik nie przewraca oczami, za to książka ujmuje swoją lekkością.


Powieść Colleen Hoover to przede wszystkim niezwykle ciepła historia, która idealnie nadaje się do czytania w wieczory po ciężkim dniu pracy, czy podczas wyjazdu na weekend. Mimo że podczas lektury być może nie wzruszamy się specjalnie, to jednak tej książki nie można odłożyć nawet na chwilę…!

Losy Lake i Willa mogą przypominać typowe love story, tym bardziej że przecież opis ich miłosnych perypetii Hoover rozciągnęła do trzech tomów trylogii. Jednak pomimo obecnego schematu: zakochanie, związek, problem, który występuje w wielu podobnych książkach, ten tytuł nadal może się podobać! Jest to prawdopodobnie zasługa ciekawego stylu, jakim posługuje się Hoover. Jest to widoczne już od pierwszej strony, bo choć sama historia nie jest szczególnie zaskakująca (przecież w literaturze współczesnej podobne dramaty są chlebem powszednim), to jednak Hoover potrafi bawić się słowem, co daje fenomenalny efekt.

„Slammed” uznać można za powieść new adult, w której pierwsze skrzypce grają właśnie młodzi dorośli oraz ich życiowe problemy. Tak i w książce Hoover, Will i Lake, choć nie tylko oni, zostają zmuszeni do podjęcia trudnych decyzji dotyczących ich własnego „ja”. Młodzi uczą się również odpowiedzialności za siebie i innych, a Lake, niestety, od razu rzucona zostaje na głęboką wodę.

Jest to także, a może przede wszystkim, powieść o uczuciu. Między innymi o miłości, która rodzi się pomiędzy dwojgiem młodych ludzi. Bohaterowie będą musieli odpowiedzieć na wiele pytań, wśród nich także na te bolesne, związane z ich przyszłością. Okaże się bowiem, że związek nie jest wcale tak bajkowy, jak przedstawiane jest to w amerykańskich filmach. Zamiast tego para będzie musiała zastanowić się, co jest ważniejsze – zakochanie i własne szczęście czy dobro drugiego człowieka i racjonalizm.

Owa miłość przedstawiona jest zresztą na wielu płaszczyznach, nie ukazano więc jedynie relacji pomiędzy kochankami. Colleen Hoover w swojej historii postanowiła przedstawić to uczucie także w stosunkach rodzic-dzieci, siostra-brat czy przyjaciel-przyjaciel. Naprawdę rozbudowanym wątkiem jest odpowiedzialność Willa, który opiekuje się swoim młodszym bratem. Jest to relacja pełna czułości i troski, którą czytelnik podziwia. Chłopakowi zaś przyszyta zostaje łatka bohatera, choć pozostaje on nadal (o czym zresztą przypomina pisarka) młodym mężczyzną, pełnym pasji, energii i… własnych potrzeb.

Postacie książki Hoover są spójni, a kreacja bohaterów jest wiarygodna. Podobnie zresztą jest ze światem przedstawionym, wszystko jest na swoim miejscu, w konsekwencji zdarzeń nie pojawiają się błędy logiczne czy rzeczowe. Być może ułatwieniem był prosty koncept fabularny książki. „Pułapka uczuć” (czy też „Slammed”) ma  jedno zadanie – musi umilić nam czas. I sprawdza się w nim na sto procent.

„Slammed” wydane zostało po raz drugi na początku tego roku. Po raz pierwszy książka została wydana sześć lat temu, w Polsce pod tytułem „Pułapka uczuć”. Przy drugim wydaniu postawiono jednak na dość dziwne rozwiązanie, gdyż na froncie okładki rzuca się w oczy tytuł oryginalny, a na grzbiecie – zapisano tytuł jedyni w wersji polskojęzycznej.

Za redakcję tytułu odpowiada Ewa Rojewska-Olejarczuk, natomiast korektą zajęły się Grażyna Nawrocka, Agnieszka Sprycha i Magdalena Mierzejewska. Z języka angielskiego tytuł przełożyła Katarzyna Puścian.

Książka wydana została w okładce miękkiej, bez skrzydełek. Na powieść składa się około 280 stron, cena detaliczna wynosi 34,99 zł. Książka dostępna jest także w wersji elektronicznej.

No dobrze, jest to typowy romans, skierowany raczej do młodszych czytelników. A jednak! Książka ta została napisana na tyle dobrze, na tak wysokim poziomie, że naprawdę zasługuje na uwagę! Tym bardziej że gdy tylko zacząłem czytać, nie potrafiłem jej odłożyć! Historia nie męczy, za to pochłania bez reszty. Trzy razy tak! 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal. 

Tytuł: "Slammed" ("Pułapka uczuć")

Autor: Colleen Hoover


Tłumacz:  Katarzyna Puścian
 
Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.


Rok wydania: 2018 (wyd. II)

Liczba stron: 281 [9]


ISBN: 978-83-280-4856-0


Liczba przyznanych gwiazdek: ★★★★★

Bądź na bieżąco! Zaobserwuj oficjalny kanał na Facebooku: 

Aby skomentować artykuł anonimowo, należy wybrać "Zarejestruj się", a następnie "Wolę pisać jako gość".
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna