Zachwiane uczucie – „Point of retreat”

New adult to powieści od lat chętnie czytywane na całym świecie. Pierwszymi książkami Colleen Hoover – jednej z najpopularniejszych w Polsce amerykańskich pisarek literatury kobiecej i młodzieżowej – były właśnie new adult z trylogii „Pułapka uczuć”. Po kilku latach na księgarskich półkach powieści te pojawiły się w nowym wydaniu. „Nieprzekraczalna granica” pod oryginalnym tytułem „Point of retreat” to drugi tom trylogii z Layken i Willa.

Mając dwadzieścia lat, prawdopodobnie większość osób po raz ostatni chce poczuć się choć trochę beztrosko. Nikt nie ma prawa im tego odmówić, są to dla nich ostatnie chwile, by nie czuć na karku odpowiedzialności związanej z byciem dorosłym.

Layken i Will to młodzi ludzie, którzy z pewnością mają takie same potrzeby, jak ich rówieśnicy. Są jednak świadomi tego, że ich życie nie będzie wyglądało w dokładnie ten sam sposób, jak życie ich kolegów i koleżanek. Wszystko przez całkowicie odmienną sytuację rodzinną, w jakiej się znaleźli.

Layken straciła ojca i musiała przeprowadzić się wraz z matką i młodszym braciszkiem do innego miasta. Zaraz później poznała Willa – przystojnego, uroczego młodego mężczyznę mieszkającego w domku naprzeciwko niej. Nie spodziewała się, że spotkanie z młodzieńcem odmieni ich wspólne życie i pomoże jej przetrwać trudne chwile.

A tych w życiu młodych nie było mało. Will stracił rodziców i podjął się opieki nad młodszym bratem, jednocześnie starając się pogodzić to z pracą i studiami. Layken została postawiona w podobnej sytuacji, gdy okazało się, że jej matka ciężko zachorowała. Wkrótce para i ich młodsze rodzeństwo pozostało dla siebie jedynym oparciem w trudnym i wiele wymagającym świecie.

Will i Layken starają się odnaleźć w nowej sytuacji i sprawić, by w życiu ich rodzeństwa niczego nie brakowało. Wkrótce jednak Layken dowiaduje się o czymś, co może zniszczyć wszystko to, co do tej pory budowała wraz z Willem.

Okazuje się, że w życiu mężczyzny pojawia się inna kobieta. Vaughn, bo tak ma na imię, nie jest jednak przypadkowo poznaną dziewczyną, a kobietą z przeszłości Willa. Była dziewczyna pragnie ponownie zaistnieć w życiu chłopaka. Nie zważa zaś na to, że Will od momentu ich ostatniego spotkania, całkiem inaczej ułożył swoje życie.

Layken nie wierzy w zapewnienia Willa dotyczące tego, że nic nie łączy go z Vaughn. Tym bardziej że ten okłamuje ją także w innych sprawach związanych z kobietą. Czy ich pozornie poukładane życie załamie się pod naporem sekretów i niewypowiedzianych oskarżeń? A może Will i Layken, mimo podobnych życiorysów, po prostu nie są dla siebie stworzeni…? Colleen Hoover to niekwestionowana mistrzyni w pisaniu książek o lekkiej, romantycznej fabule. Podobnie jak udane „Hopeless” czy „Slammed”, tak i „Point of retreat” okazuje się całkiem przyjemną, a zarazem niebanalną historią!

Nie ma co ukrywać, „Point of retreat” to romans. Książki o miłości sprzedają się nie od dziś, jednak ich poziom jest naprawdę różny. Nieczęsto się zdarza jednak, by historia jednocześnie była przeznaczona „dla wszystkich” i dobra pod względem jakościowym. A jednak! Hoover udało się takową stworzyć. Co składa się na ten sukces? Z pewnością styl, jakim autorka odróżnia się od innych pisarzy.

Książka Hoover napisana została w bardzo lekki, zręczny sposób. W przeciwieństwie do wielu romansów, nie wyczuwam w niej przeciętności ani usilnego przekonywania czytelnika do tego, by wczuł się w romansowy klimat – nierzadko podobny raczej do atmosfery z harlekinów. W tym wypadku autorka nikogo zmuszać nie musi, czytelnik bowiem –  czy tego chce, czy nie – sam staje się fanem Layken i Willa.

„Miłość jest najpiękniejszą rzeczą na świecie. Niestety, jest także jedną z tych, które najtrudniej utrzymać, i jedną z tych, które najłatwiej utracić”
Colleen Hoover „Nieprzekraczalna granica”, tł. Jarosław Mikos, G.W. Foksal

„Point of retreat” to książka, która traktuje o miłości, ale także o problemach młodych ludzi. Główni bohaterowie, mimo młodego wieku, są doświadczeni przez los, co wpływa na wiele decyzji przez nich podejmowanych. Tak mała liczba wiosen na koncie Lake i Willa nie jest też bez znaczenia, jest to przecież książka new adult. Jednak mimo z pozoru tak sztampowej podstawy, można dojść do wniosku, że pisarka stworzyła dość ciekawą historię z równie ciekawymi bohaterami.

W przeciwieństwie do pierwszego tomu, przy tej części obawiałem się, że w książce zamiast dobrze przedstawionych losów bohaterów, królować będzie drama, tak powszechna w powieściach przeznaczonych dla młodych czytelników. I faktycznie, trochę niej jest. Zwłaszcza w momencie wprowadzenia do fabuły bohaterki, jaką jest Vaughn. Na całe szczęście, postać ta nie przyćmiewa pozostałych postaci książki i reszty akcji. I choć wątek z rywalizującą o serce mężczyzny kobietą od początku wydawał mi się oklepany i irytujący, ostatecznie wypadł naprawdę znośnie.

Jedyny zauważalny minus w tej części, to problemy i, nazwijmy to, kryzysy głównych bohaterów. Nie chodzi już tylko o te problemy czysto sercowe, Lake i Will w „Point of retreat” mają przeróżne kryzysy natury egzystencjalnej, które dla czytelnika mogą być nieco śmieszne i… pasujące raczej do tych nazywanych „kryzysami wieku średniego”. Choć… kto wie, ile lat w duszy mają bohaterowie, którzy tak szybko musieli zostać rodzicami?

„Point of retreat”, czyli „Nieprzekraczalna granica” jest jednak bardzo przyjemną kontynuacją pierwszego tomu. I biorąc pod uwagę zakończenie tej książki, a także fabułę trzeciej części, na „Nieprzekraczalnej granicy” autorka mogła spokojnie zakończyć historię Layken i Willa. W każdym razie – ta książka sprawdza się idealnie, a przeczytać można ją w kilka godzin!

„Point of retreat” to drugie polskie wydanie tej powieści. Wydawcą w naszym kraju jest Grupa Wydawnicza Foksal, która książki Hoover publikuje w ramach marki YA!

Redakcją zajęła się Ewa Rojewska-Olejarczuk, za korektę odpowiedzialne są natomiast Anita Rejch, Agnieszka Sprycha i Paulina Danek. Książkę z języka angielskiego przełożył Jarosław Mikos.

Książka wydana została w oprawie miękkiej bez skrzydełek, składa się na nią około 300 stron. Cena detaliczna wynosi 34,99 zł.

„Point of retreat” to powieść new adult z przyjemnymi postaciami i nieco ckliwą, ale wartą przeczytania fabułą. Z pewnością nie jest to specjalnie wybitne dzieło, jednak zdecydowanie wyróżnia się spośród innych książek tego gatunku. Jeżeli ktoś zastanawia się, czy warto w ogóle się nią zainteresować, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Koniecznie natomiast należy znać najpierw historię z części pierwszej!

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal.

Tytuł: "Point of retreat"

Autor: Colleen Hoover


Tłumacz:  Jarosław Mikos
 
Wydawca: YA! (GW Foksal)


Rok wydania: 2018

Liczba stron: 297 [9] 


ISBN: 978-83-280-4857-7


Liczba przyznanych gwiazdek: ★★★★☆

Bądź na bieżąco! Zaobserwuj oficjalny kanał na Facebooku: 

Aby skomentować artykuł anonimowo, należy wybrać "Zarejestruj się", a następnie "Wolę pisać jako gość".
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna