Film, popcorn i miłość – „To zdarza się tylko w filmach”

 
Uczniowie szkół średnich, problemy nastolatków i wielka miłość – to z reguły najważniejsze składniki amerykańskich filmów dla młodzieży. Komedie romantyczne dla nastolatków są bardzo popularne, nie tylko jeżeli chodzi o wersje filmowe. Równie dobrze sprzedają się książki o licealnych miłościach. Nowa powieść Holly Bourne „To zdarza się tylko w filmach” ma mówić o miłości nieco trudniejszej i nie tak idealnej.

Audrey to normalna dziewczyna. Niczym nie wyróżnia się spośród innych rówieśniczek z jej klasy. W miarę dobrze się uczy, lubi zajęcia z medioznawstwa, unika konfliktów i nie jest królową nastoletnich dramatów. Może nie należy do paczki najpopularniejszych dziewczyn w szkole, ale właściwie – na szkołę nie może narzekać.

Zresztą, Audrey jest uosobieniem dziewczyny z amerykańskich filmów – i nie chodzi wcale o „Śniadanie u Tiffany’ego”, ale o wszystkie stereotypy związane z amerykańską uczennicą. Jada lunch na stołówce przy stoliku ze znajomymi, a jej najlepszym przyjacielem jest nieco zbzikowany gej.
Jednak Audrey od pewnego czasu nie jest już taka jak dawniej. Choć dziewczyna stara się tego po sobie nie pokazywać, strasznie ciężko radzi sobie z sytuacją w domu – a jest nią rozwód rodziców. Tata Audrey wyprowadził się już z ich domu, mama Audrey była już w sądzie. Tata i mama nie są już małżeństwem. Tata ma nową rodzinę – nową drugą połówkę i kolejne dziecko. Mama chyba ma depresję. Tego nie mówi się głośno, a już na pewno nie mówi o tym Audrey, która chciałaby, by wszystko było jak dawniej. Ale nie jest.

Dlatego – by wyrwać się z ich domu, w którym teraz mieszka rozbita rodzina, a nie szczęśliwa familia – Audrey postanawia zatrudnić się w lokalnym kinie. Praca daje jej nie tylko satysfakcję, ale także szansę, by choć przez chwilę zapomnieć o tym, że w domu czeka na nią znów smutek i samotna mama.

Audrey nie spodziewa się jednak, że w kinie pozna chłopaka, który przewróci jej życie do góry nogami. Harry Lipton – który nie ma nic wspólnego z herbatą, za to jest przystojnym Azjatą – od razu wpada w oko dziewczyny. Choć koleżanki z pracy ostrzegają ją przed kobieciarzem Harrym, Audrey zdaje się naprawdę zauroczona chłopakiem.

Nieco starszy, ale jednak nadal pełen chłopięcej energii Harry, staje się prawdziwą odskocznią od szarego, smutnego życia Audrey. I choć nastolatka zdaje sobie sprawę, że nie może z nim być, że chłopak przecież tylko by się nią pobawił, coraz bardziej zakochuje się w Liptonie.

Uczucia jednak – jak przekonują się bohaterowie – rządzą się swoimi prawami. Trzeba bowiem zaakceptować drugą osobę dokładnie taką, jaką jest. Kim bowiem jesteśmy, by zmieniać kogoś na siłę? Audrey i Harry szybko przekonają się, że miłość w wersji landrynkowej zdarza się tylko w filmach


„To zdarza się tylko w filmach” to kolejna pozycja na rynku, która wpisuje się w schematy młodzieżowych romansów – choć być może autorka chciałaby, by było nieco inaczej. Mimo tego, jest to dość przyjemny tytuł, który może okazać się miłą lekturą.

Nie ulega wątpliwości, że „To zdarza się tylko w filmach” to typowa młodzieżówka. A przynajmniej ja tak ją odebrałem. Książka bowiem niezbyt szokuje oryginalnością, jeżeli weźmiemy pod uwagę inne pozycje na rynku. Jest to, można powiedzieć, dość grzeczna, „uprzejma” powieść dla nastolatków, która mówi o miłości i relacji pomiędzy młodymi ludźmi – kobietą a mężczyzną. Ich relacja, pełna jest nieporozumień i wpadek, które pojawiają się, gdy niezbyt dobrze znamy tę drugą osobę i jej intencje, ale także samego siebie.

Co ciekawe, choć książka Holly Bourne to książka o miłości, to może ona nieco zaskakiwać. Szczególnie tym, że autorka postanowiła, może na przekór wszystkim, sprawić, by jej historia pozostawiała po sobie nie tylko same przyjemne wspomnienia. Dlatego też przygody – także te miłosne – bohaterów czasem są nieco smutne, ale przede wszystkim mogą okazać się bardzo naturalne i… normalne.

Jest to zdecydowanie jedna z zalet tej książki.  W przeciwieństwie do wielu podobnych tytułów, ten różni się od nich faktem, że Bourne nie serwuje czytelnikowi idealną, słodką miłosną bajkę. Jasne, nie jest to oczywiście historia z tych, które często nazywamy „mocnymi” – takimi niełatwymi opowieściami są na przykład książki Eve Ainsworth, zresztą również wydane przez Zieloną Sową. Tutaj jest zdecydowanie łagodniej, ale na szczęście nie ma, prowadzącego nierzadko do mdłości, typowego love story.

Oczywiście, w „To zdarza się tylko w filmach” pojawiają się też typowe dla tego rodzaju literatury wątki. I to chyba jest największy minus tej książki – właśnie przez te opatrzone już dramaty z młodzieżówek, powieść Bourne dość traci na oryginalności. Ostatecznie, właśnie z ich powodu książka w oczach czytelników stać może się dość „pospolitą” i „zwykłą” powieścią, która bez większych emocji zostanie odłożona na półkę.

Fabuła książki zapewnia: dzieciaków z problemami, niespełnione marzenia, a także rozwód  i konflikty pomiędzy dwojgiem małżonków. Szczególnie to ostatnie jest dość widoczne w książce Bourne; być może w podobnej sytuacji znalazło się niejedno dziecko, warto więc zauważyć, że dla Audrey nie jest to wcale łatwa sytuacji. Zresztą – dla nikogo raczej by nie była…

„To zdarza się tylko w filmach” oprawione jest jeszcze w dość ciekawą, filmową otoczkę. Kinowe hity, zapach popcornu i przygaszone światła – tak opisać można klimat książki Bourne. Autorka zastosowała także rozwiązanie narracyjne na początku rozdziałów w formie fragmentów scenariuszy, co okazuje się dość oryginalne i może nawet niekonwencjonalne.

„To zdarza się tylko w filmach” wydane zostało przez Wydawnictwo Zieloną Sowę w marcu bieżącego roku.

Redakcją tytułu zajęła się Teresa Zielińska. Za korektę odpowiedzialne były Małgorzata Korbiel i Jolanta Spodar. Z języka angielskiego książkę przełożyła Anna Wróblewska.

Książkę wydano w oprawie miękkiej bez skrzydełek. Na powieść składa się około 460 stron, a cena detaliczna wynosi 34,90 zł. Książka dostępna jest także w wersji elektronicznej.

„To zdarza się tylko w filmach” to przyjemna książka młodzieżowa, o ciekawym zakończeniu. Nie jest może ona nazbyt szokująca, za to jest po prostu dobrze napisana. Powieść Holly Bourne czyta się szybko, więc lektura tej powieści okazać może się dobrym sposobem na wakacyjne popołudnie.

Egzemplarz otrzymany od Wydawnictwa Zielona Sowa.

Tytuł: "To zdarza się tylko w filmach"

Autor: Holly Bourne


Tłumacz: Anna Wróblewska
 
Wydawca: Wydawnictwo Zielona Sowa


Rok wydania: 2018

Liczba stron: 463 [3] 


ISBN: 978-83-8073-715-0


Liczba przyznanych gwiazdek: ★★★☆☆

Bądź na bieżąco! Zaobserwuj oficjalny kanał na Facebooku: 

Aby skomentować artykuł anonimowo, należy wybrać "Zarejestruj się", a następnie "Wolę pisać jako gość".
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna