Norwegowie i „typisk norsk”, czyli „Szczęśliwy jak łosoś”


Kiedy Duńczycy są hygge, a Szwedzi mają swoje lagom, Norwegowie mogą pochwalić się wszystkim, co nazywają typisk norsk. W podróż do Norwegii – tego prawdziwie północnego kraju – zabiera nas Anna Kurek i jej najnowsza książka „Szczęśliwy jak łosoś” wydana w Wydawnictwie Poznańskim.

Norwegia – kraj znany z mroźnego klimatu i niezmiennie zachwycających widoków. Kraj o wybrzeżu urozmaiconym w fiordy – podobno najpiękniejsze na całym świecie. Dlaczego? Bo – no właśnie – norweskie.

Królestwo Norwegii liczy ponad 5 milionów mieszkańców – wydaje się, że to niezbyt dużo, tym bardziej że obszar państwa wynosi około 385 tys. kilometrów kwadratowych, niewiele mniej niż obszar Polski – w której to, dla porównania, mieszka ponad 30 milionów więcej obywateli. Norwegia jest zresztą, zaraz po Islandii, najsłabiej zaludnionym krajem europejskim.

Mała liczba zamieszkujących na terenach Norwegii sprawia, że kraj północy nadal dla wielu jest dość egzotyczny i… nieodkryty. Dostępne zdjęcia satelitarne, ale także fotografie podróżników, wyraźnie wskazują na to, że Norwedzy nadal mają szansę obcować z naturą – i to w najczystszej postaci.

Na czele kraju stoi król Norwegii Harald V – siedzący na królewskim tronie od 1991 roku. To właśnie on wraz z Erną Solberg – premier Norwegii i parlamentem, zarządzają tym skandynawskim krajem.

Kiedy na podróżniczych blogach i kanałach w social mediach, pokazują się zdjęcia z norweskich podróży, nierzadko autorzy skupiają się na miejscu, a nie na ludziach. Kim zaś jest typowy Norweg?
Jak naprawdę żyje się w Norwegii? Czy mieszkańcy tego – jakby nie było – królestwa, naprawdę są szczęśliwi, jak ich inni północni sąsiedzi? Czy może jednak – wbrew pozorom – życie w Norwegii nie jest tak bajeczne, dlatego też liczba mieszkańców nie jest nazbyt imponująca?

Na te pytania w swojej książce odpowiedzieć chce Anna Kurek. Autorka w książce „Szczęśliwy jak łosoś” przedstawia czytelnikom nie tylko sam krajobraz Norwegii, ale także społeczeństwo, kulturę i sztukę tego kraju.

Dzięki temu przewodnikowi każdy – choć przez chwilę – ma szansę zobaczyć, jak żyje się na Północy. I poczuć się… tak bardzo typisk norsk


„Szczęśliwy jak łosoś” to jedna z najnowszych pozycji na rynku, będąca przewodnikiem po jednym z krajów Północy. W przeciwieństwie jednak do poradników w stylu „żyj jak Skandynaw”, ten tytuł oprowadzać ma czytelników po Norwegii w każdym aspekcie.

Czytałem już kilka książek literatury faktu Wydawnictwa Poznańskiego, będące przewodnikami po Skandynawii. Za każdym razem mogłem powiedzieć, że książki te były dobrze przygotowane, i choć jedne podobały mi się bardziej, a inne nieco mniej – każde z nich napisane zostały ze starannością.

Tak jest też przy „Szczęśliwym jak łosoś”, który przekonuje czytelnika nie tylko bardzo ładną, nieco idylliczną okładką, ale także dobrze opracowaną treścią.

Anna Kurek w swojej książce „Szczęśliwy jak łosoś” scedowała na siebie rolę przewodnika po Norwegii. Turystami zaś są czytelnicy jej książki – osoby o różnym poziomie znajomości opisywanego kraju, a także o różnych poglądach i sposobie patrzenia na świat.

Autorka w swojej książce stara się przybliżyć czytelnikom Norwegię w sposób obiektywny i profesjonalny, ale także jednocześnie puszczając do nich oko – przy okazji wspominanych żartów czy anegdot. Przede wszystkim jednak – „Szczęśliwy jak łosoś” zaprezentowany jest w bardzo łatwej do przyswojenia formie.

Oznacza to, że książkę Anny Kurek czyta się naprawdę szybko i łatwo. Książkę tę mogę porównać trochę do „I cóż, że o Szwecji”, którą także czyta się przyjemnie, bez niezgrabności językowych i trudnych terminów, znanych tylko i wyłącznie osobom bardziej obeznanym w kulturze Skandynawii. Kulturze, która, jak się okazuje, tak bardzo odmienna jest w zależności od kraju.

Przede wszystkim jednak książka Anny Kurek wydaje się porządnie napisanym przewodnikiem po kraju, który to autorka naprawdę zdaje się kochać. W tekście widać bowiem nie tylko pasję, która przekłada się na słowa, ale także ogrom wiedzy na temat Norwegii – jej kultury, zwyczajów, sztuki czy polityki.

Choć wydaje się na pierwszy rzut oka, że każdy Skandynaw jest taki sam – nie można bardziej się mylić. Chociaż nigdy nie studiowałem skandynawistyki, miałem okazję być już w dwóch krajach na północy globu – i już te dwie małe przygody w Skandynawii sprawiły, że zauważyłem różnicę pomiędzy odwiedzonymi państwami. Anna Kurek w swojej książce świetnie podkreśla odrębność, jaką czują Norwegowie, a także ich mocną przynależność do swojego kraju. I choć czytając wydać może się śmieszne to, jak bardzo Norwegowie mogą poczuć urażeni się, kiedy pomyli się ich z Duńczykami czy Szwedami, to ostatecznie – wydaje się to naturalne. Gdyby ktoś bowiem na arenie międzynarodowej pomylił nas – Polaków – z naszymi sąsiadami, też prawdopodobnie nie bylibyśmy zadowoleni.

Anna Kurek porusza wiele zagadnień związanych z norweskim społeczeństwem. Przeczytamy zatem zarówno o trybie życia i sporcie Norwegów, ale także natkniemy się na norweską kuchnię (także jeżeli chodzi o wyposażenie tego pomieszczenia w ich domach), ulubione dania oraz – co ważne – ulubione seriale telewizyjne. Pojawia się sztuka i literatura, a także stosunek Norwegów do ekologii i poszanowania przyrody.  „Szczęśliwy jak łosoś” nazwać można prawdziwą Norwegią w pigułce.

„Szczęśliwy jak łosoś” oprócz tekstów Anny Kurek, opatrzony jest również fotografiami – niestety, tylko częściowo wykonanymi przez samą autorkę książki. W każdym razie, zdjęcia dodatkowo uatrakcyjniają ten podręcznik norweskości.

„Szczęśliwy jak łosoś” wydany został w kwietniu bieżącego roku przez Wydawnictwo Poznańskie.
Za redakcję tego tytułu odpowiedzialna jest Malwina Błażejczak. Korektą zajęła się Barbara Kaszubowska.

Projekt okładki stworzyła Ula Pągowska. Książka wydana została w oprawie twardej. Na „Szczęśliwego jak łosoś” składa się około 310 stron. Cena detaliczna wynosi 36,90 zł.

„Szczęśliwy jak łosoś” to społeczno-geograficzno-kulturalny przewodnik po Norwegii, który z całą pewnością spodoba się każdemu, kto zainteresowany jest tym północnym krajem. Anna Kurek napisała książkę w sposób rzetelny, a jednocześnie bardzo łatwo przyswajalny. Jeśli ktoś polubił inne książki ze „skandynawskiej serii” literatury faktu Poznańskiego, ta książka również okaże się strzałem w dziesiątkę. 

Egzemplarz otrzymany od Wydawnictwa Poznańskiego.

Tytuł: "Szczęśliwy jak łosoś"

Autor: Anna Kurek


Tłumacz: -
 
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie


Rok wydania: 2018

Liczba stron: 308 [8] 


ISBN: 978-83-7976-867-7


Liczba przyznanych gwiazdek: ★★★★☆

Bądź na bieżąco! Zaobserwuj oficjalny kanał na Facebooku: 

Aby skomentować artykuł anonimowo, należy wybrać "Zarejestruj się", a następnie "Wolę pisać jako gość".
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna