Prowokująca Augusta Docher – „Płatki wspomnień”


Augusta Docher to autorka, która w ciągu ostatnich paru lat nieustannie rozwija swoją karierę pisarską. Zaczęła w 2015 roku swoją debiutancką powieścią dla młodzieży, dziś na koncie ma już kilkanaście powieści – zarówno dla młodzieży, jak i dla zdecydowanie starszych czytelników. „Płatki wspomnień” – jej najnowsza książka – to powieść z gatunku dark erotica.

Liu jest Chinką, mieszkającą w Stanach Zjednoczonych. Jednak jej życie nie przypominało nigdy amerykańskiego snu. Wychowała się w domu, w którym się nie przelewało, a pieniędzy zawsze było za mało. Ubóstwo i zapach kulek opium, tragiczny wypadek i smutek – to kojarzy się dziewczynie z domem, w którym przyszło jej żyć w dzieciństwie.

Pomogła jej Nina – zdecydowanie bardziej zamożna, która… zakochała się w młodej, ale bardzo atrakcyjnej Liu. Dwudziestoparolatka zresztą potrzebowała podobnego uczucia – akceptacji i swego rodzaju bezpieczeństwa. Stabilności życiowej, minimum egzystencjalnego.

To miało być dla niej bajeczne życie – Liu i Nina miały układ, dzięki któremu obie z nich były zadowolone. Jednak dwudziestoparoletnia Chinka po pewnym czasie odkrywa, że życie z Niną nie jest tym, o czym zawsze marzyła. Nie potrafi się przy niej spełniać, nie potrafi odwzajemnić jej uczucia.

Wkrótce Liu postanawia złamać reguły, które istniały pomiędzy nią a partnerką. Wszystko na rzecz kogoś innego, na rzecz mężczyzny. Jej decyzja jest ostateczna, a jej konsekwencją jest definitywny koniec tworzonej dotychczas relacji z Niną.  Niebawem jednak Liu przekonuje się, jak wygląda różnica pomiędzy kochaniem a zauroczeniem. I czym jest dla swojego nowego partnera – mężczyzny, który wydawał się taki dobry. Nieco nierozgarniętego, ale przecież kochanego na swój sposób. Mężczyzna, który miał być jej bezpieczną przystanią, jeszcze bardziej zranił dziewczynę i zmusił ją do kolejnej ucieczki.

Liu zna kogoś, kto wydaje się godny zaufania. Ta osoba może jej pomóc – Liu prosi tylko (lub aż) o przenocowanie. Kiedy dostaje możliwość pracy – normalnej, godziwej pracy – nie może wyjść ze zdumienia, że to dzieje się naprawdę. I obiecuje sobie, że będzie najposłuszniejszym pracownikiem w całym Nowym Jorku. Kobieta jednak zakochuje się w swoim mocodawcy – a to nigdy nie powinno się wydarzyć.

Młoda Liu, w momencie wyprowadzki od Niny, nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo zmieni się jej życie. I ile będzie musiała wycierpieć… Jednak czy czeka na nią szczęśliwe zakończenie?


„Płatki wspomnień” to kolejna powieść Augusty Docher skierowana do dorosłych czytelników. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do obyczajowej serii wydawanej przez autorkę pod innym pseudonimem – historia nie jest tylko łagodną historią o nieszczęśliwej miłości.

Augusta Docher stworzyła powieść, która stanowi swego rodzaju esencję współczesnej literatury dla kobiet z gatunku contemporary erotic fiction. Jest to książka jednocześnie mocna i wyrazista, ale także traktująca o uczuciach, a przede wszystkim – o ludziach. Miłosna historia jest bowiem przeplatana z życiowymi problemami oraz, co ciekawe, z mocno zarysowanym kryminalnym wątkiem, będącym punktem kulminacyjnym dla historii Liu.

Główna bohaterka – Liu – to młoda kobieta, którą życie szczególnie doświadczyło. I to na naprawdę wielu sferach – nie tylko na sferze zawodowej, ale również na miłosnej i rodzinnej. Liu wydaje się idealnym przykładem postaci, która – pomimo pewnego rodzaju poddania, uległości czy nieśmiałości – wytrwale dąży do celu. Na przykładzie tej bohaterki możemy dojść do wniosków, że to, jak potoczy się nasze życie, zależy od decyzji, które podejmujemy. Choć, oczywiście nie tylko, bo także i od ludzi, których na swojej drodze spotkamy.

Na myśl przychodzi z całą pewnością także idea, która stała się czymś na wzór myśli przewodniej tej książki. Jest to konfucjanizm – system filozoficzno-religijny wyznawany przez główną bohaterkę i lansowany przez znaczną część utworu. Mówi on o tym, że najważniejsze jest podporządkowanie się istniejącej hierarchii społecznej – a zatem zachowanie ładu, harmonii i posłuszeństwa.

Na całe szczęście, Augusta Docher nie każe czytelnikom na siłę wpasowywać się w zasady opracowane przez Konfucjusza. Jednak dość staranne opracowanie tego tematu – jako wyznawanego przez Liu systemu – sprawia, że główna bohaterka – choć może czasem irytować – jest dobrze napisaną postacią, mającą „przeszłość”. Jej kreacja jest wiarygodna i, co ważne, bardzo dobrze uargumentowana. W przeciwieństwie do wielu innych podobnych książek, konkretne zachowanie Liu nie wzięło się zwyczajnie „ot tak”.

Postacie zresztą to jedna z największych zalet tej książki. Zarówno główni bohaterowie, jak i ci drugoplanowi, są bardzo charakterystyczni. Czytelnicze serca może ująć szczególnie postać majordomusa Malcoma, cechująca się niewybrednymi żartami, ale także ogromnym sercem.

„Płatki wspomnień” to tytuł dość obszerny, nic więc dziwnego, że problematyka tej książki jest tak rozległa. W najnowszej powieści Augusty Docher mamy bowiem także ukazaną relację, jaka rodzi się pomiędzy bohaterami o różnym statusie społecznym i materialnym. Jest to szczególna historia o tym, że naprawdę warto walczyć o miłość.

Historia Liu to walka z przeciwnościami losy, ale także odpowiedź na pytanie – czym tak naprawdę jest miłość i jak powinna wyglądać prawidłowa relacja. I choć akurat w tej kwestii czytelnik w dużej mierze sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie, to „Płatki wspomnień” świetnie pokazują, że istnieją różnice pomiędzy zdrowym związkiem a relacją opartą na całkowitej spolegliwości.

Trzeba też zaznaczyć, że Augusta Docher potrafi żonglować emocjami swoich czytelników. „Płatki wspomnień” to powieść, której fabuła nie jest jak słodka bułeczka, która przypadnie do gustu każdemu. To historia, w której bohaterowie nierzadko nie przebierają w słowach; co jednak ciekawe, chociaż jest to dark erotica, to seks nie jest tutaj przywołany jedynie pod postacią ordynarnych czy dosadnych bezuczuciowych czynności, jak w większości podobnych tematycznie książek.

„Płatki wspomnień” mają także nawiązanie do innej książki autorki – „Anatomii uległości”, w której to postacie Liu i Niny pojawiają się epizodycznie. Najnowsza książka Docher skonstruowana jest jednak w taki sposób, że nieznajomość innych powieści autorki w żaden sposób nie przeszkadza w lekturze „Płatków wspomnień”.

„Płatki wspomnień” swoją premierę będą mieć 30 sierpnia 2018 roku. Na księgarskich półkach książka pojawi się dzięki Wydawnictwu Novae Res. „Płatki wspomnień” ukażą się pod patronatem medialnym bloga Moje Bestsellery.

Redakcją najnowszej książki Augusty Docher zajęła się Paulina Zyszczak. Książka wydana zostanie w oprawie miękkiej ze skrzydełkami. Na powieść składa się około 550 stron. Cena detaliczna wynosić ma 39 zł.

„Płatki wspomnień” to niezaprzeczalnie jedna z tych historii, która w czytelniku wzbudzi wiele emocji. Jest to opowieść – czasem zabawna, a czasem dość bolesna – o tym, ile znaczy prawdziwe uczucie i jak wiele zrobić można w jego obronie.  Niezwykle emocjonująca, pełna żarliwej miłości i z czarnym charakterem w tle – taka właśnie jest Augusta Docher w nowej, prowokującej odsłonie.

Tytuł: "Płatki wspomnień"

Autor: Augusta Docher


Tłumacz:-
 
Wydawca: Wydawnictwo Novae Res


Rok wydania: 2018

Liczba stron: 554 [8] [prebook] 


ISBN: 978-83-8083-995-3


Liczba przyznanych gwiazdek: ★★★★☆

Bądź na bieżąco! Zaobserwuj oficjalny kanał na Facebooku: 

Aby skomentować artykuł anonimowo, należy wybrać "Zarejestruj się", a następnie "Wolę pisać jako gość".
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna