Zagubieni we wspomnieniach – „This girl”


Dziś na swoim Instagramie Colleen Hoover chwali się swoją nową książką – „All your perfect”, która niebawem trafi do pierwszych czytelników w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem w naszym kraju nadal niezwykle popularne są jej starsze tytuły, na przykład trylogia „Pułapka uczuć”, którą kończy tom 3 – „This Girl. Ta dziewczyna”.

Lake udało się wyjść cało z wypadku samochodowego, w jakim wzięła udział. Te wydarzenia szczególnie wstrząsnęły parą młodych ludzi, którzy w ostatnim czasie bardzo się do siebie zbliżyli.

Faktycznie, jej związek z Willem miał swoje wzloty i upadki, Lake nie może jednak zaprzeczyć, że gdyby nie on, jego wsparcie i hart ducha, jej życie już dawno rozpadłoby się jak domek z kart. Młodzi wspierają się wzajemnie, potrafią się zrozumieć, łączy ich uczucie, które nie mogłoby istnieć pomiędzy żadną inną parą.

Nic więc dziwnego, że postanawiają się pobrać. Ślub Lake i Willa nie jest jednak zorganizowany z wielką fetą i według tradycyjnych schematów i szablonów, zgodnie z życzeniem panny młodej, uroczystość odbywa się po cichu i bez odczucia, że młodzi podejmują tak ważną dla nich decyzję.

Po tym mało oficjalnym ślubie, nadchodzi czas dla młodej pary. Zamiast kieliszków szampana i zabawy z welonem, Will i Lake moszczą się na kanapie w ich domu. Mają plan na swój weekend miodowy – weekend, ponieważ tuż po nim czeka na nich rzeczywistość.

Oprócz typowych dla pierwszych nocy niezwykłych momentów, świeżo upieczeni małżonkowie chcą spędzić ten czas tylko we dwoje, wspominając dobre i złe chwile ostatnich dwóch lat, które spędzili w swoim towarzystwie.

Lake chce dowiedzieć się o swoim mężu zdecydowanie więcej. Pragnie poznać jego opinie na temat zdarzenie, które miały miejsce w ich związku. Willowi nie pozostało zaś nic innego, jak opowiedzieć jej wszystko ze szczegółami. A właściwie – najlepiej w równie poetycki sposób, co podczas występów na slamie.

Pierwsze czterdzieści osiem godzin małżeństwa Willa i Lake to czas, w którym pogrążeni we wspomnieniach, ponownie przeżywają przeszłość. To czas, w którym ostatecznie małżonkowie poznają odpowiedzi na niewypowiedziane przez nich pytania. W końcu: to czas, w którym ostatni raz mogą pozwolić sobie na łzy i chwile słabości.

W ten wyjątkowy weekend dwójka młodych ludzi na nowo odnajdzie się na drogach, o których istnieniu dawno zapomnieli. Dzięki temu uda im się nie tylko zrozumieć, ale także stać się pewniejszym na nowej drodze życia. Od przeszłości bowiem nigdy nie można odciąć się całkowicie, my sami musimy jednak umieć wyciągnąć z niej lekcje.


„This girl” to książka, która kończy trylogię „Pułapka uczuć” – pierwszym tomem było „Slammed”, natomiast drugą część nazwano „Point of retreat”. Tom trzeci jednak całkowicie odbiega od tego, do czego Colleen Hoover przyzwyczaiła czytelników w poprzednich częściach. I niestety, zmiana ta nie jest zbyt pozytywna…

„Ta dziewczyna” jest książką, którą trudno jest w ogóle dobrze opisać. Wcale nie dlatego, że jej fabuła jest tak delikatna i ważka, że recenzentowi sprawia swego rodzaju ból pisanie o istocie sprawy. Nie, po prostu trudno o niepowielanie tego, co opisywało się przy poprzednich dwóch tomach, gdyż w „This girl” tak naprawdę niewiele się dzieje…

W tej części przywołane są wspomnienia Willa z ostatnich dwóch lat, które spędził z Lake. To z perspektywy właśnie tego bohatera, poznajemy historię, która w większości przedstawiona została nam już w „Slammed” i „Point of retreat”.

Przyznam szczerze, że poprzednie dwa tomy czytało mi się naprawdę dobrze. Fabuła była dobrze skonstruowana, akcja toczyła się ciekawie. Co stało się przy „This girl”? Teoretycznie, mógłbym napisać to samo, bo przecież autorka nie zmieniła nagle stylu pisania. Problem w tym, że historie przedstawione w tej książce, czytelnik już bardzo dobrze zna i z punktu widzenia Willa dowiaduje się naprawdę niewiele więcej.

Szkoda, że to właśnie w ten sposób autorka postanowiła zakończyć tę – jakby nie było – dobrą trylogię. Mogę tylko gdybać, jak przyjemnie byłoby, gdyby Hoover zamiast wspomnień, zakończyła historię Lake i Willa całkiem inaczej – na przykład tym, jak po latach od ślubu żyje ta nietypowa rodzina.

Tymczasem to, co Colleen Hoover przedstawia w ramach „Tej dziewczyny”, jest zwyczajnie… nudne. Historie Willa nie są zaskakujące, a powtarzane już kolejny raz problemy, jeszcze bardziej zniechęcają do dalszego czytania.

Faktycznie, autorka przybliża nam nieco historię Willa sprzed wydarzeń w „Slammed” – pokazuje moment, w którym Will i jego młodszy brat zostają pozbawieni rodziców. Jednak nowych wątków jest zdecydowanie zbyt mało, by reszta powielonych wspomnień mogła brzmieć jako uzupełnienie.

Jeżeli chodzi o tę książkę, to akcja teraźniejszości przeplata się z przeszłością. Jak można się domyślić, ta dziejąca się obecnie jest zdecydowanie bardziej pociągająca niż akcja z przeszłości. Ogólnie rzecz ujmując, „This girl” jest do przełknięcia, jeśli poprzednie książki z tej serii czytelnikowi się podobały. W innym wypadku ten tytuł, porównany z pozostałymi tomami trylogii oraz zupełnie innymi powieściami Colleen Hoove, może wydawać się naprawdę rozczarowujący.

Bardziej złośliwi mogliby natomiast powiedzieć, że Hoover, biorąc na wzór autorów romantyzmu, postanowiła czytelnikom zaserwować książkę, w której Will i jego opowieści występują w formie retardacji. Może ze śmiechem, ale jednak trzeba przyznać, że niektóre momenty podczas lektury dłużyły się niemiłosiernie. I chociaż przeczytałem całość w jeden dzień, czasem naprawdę miałem ochotę przerzucić parę stron dalej, by dotrzeć w końcu do „teraźniejszości”.

„This girl” wydana została przez Grupę Wydawniczą Foksal, a konkretnie pod marką „YA!”. Jest to ostatni tom trylogii „Slammed”, która w nowym wydaniu pojawiła się na księgarskich półkach na początku tego roku.

Za redakcję tytułu odpowiada Ewa Rajwewska-Olejarczuk, korektą zajęły się Anita Rejch, Bogusława Jędrasik i Paulina Danek. Książkę z języka angielskiego przełożył Jarosław Mikos.

Książka wydana została w nowej wersji okładki, w oprawie miękkiej bez skrzydełek. Cena detaliczna tytułu wynosi 34,99 zł. Na powieść składa się około 340 stron. Tytuł dostępny jest też w wersji elektronicznej.

Szkoda, że zakończenie trylogii „Pułapka uczuć” okazało się zdecydowanie słabsze niż pozostałe części serii. Mogło być zdecydowanie lepiej! Ten tom sprawia wrażenie pisanego nieco na siłę – być może pod presją czasu? Na szczęście, nie przyćmiewa on ogólnego wrażenia dotyczącego trylogii, a jest ono zdecydowanie pozytywne. Choć dla niektórych historia Lake i Willa może wydawać się nieco melodramatyczna, dla mnie ostatecznie jest dość ciekawą, i przyjemną romantyczną opowieścią.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal.

Tytuł: "This girl. Ta dziewczyna"

Autor: Colleen Hoover


Tłumacz:  Jarosław Mikos
 
Wydawca: YA!


Rok wydania: 2018

Liczba stron: 341 [5] 


ISBN: 978-83-280-4858-4


Liczba przyznanych gwiazdek: ★★★☆☆☆

Bądź na bieżąco! Zaobserwuj oficjalny kanał na Facebooku: 

Aby skomentować artykuł anonimowo, należy wybrać "Zarejestruj się", a następnie "Wolę pisać jako gość".
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna