Sekrety i nastoletni romans, czyli „Nieznośny ciężar tajemnic”


Książki new adult to opowieści o młodych ludziach, szukających odpowiedzi na pytania stawiane im przez dorosłość. Książki te – w zamierzeniu – przedstawiać mają odpowiedzi na często niełatwe problemy nastolatków, którzy nierzadko muszą rozwiązywać je samemu. „Nieznośny ciężar tajemnic” Samanthy Young to kolejna książka, choć częściowo wpisująca się w ten gatunek.

Życie Indii Maxwell nigdy nie było usłane różami. W dzieciństwie została pozostawiona przez matkę, a opiekował się nią jedynie ojciec. Choć opieka to raczej nieodpowiednie słowo… Kiedy trafiła znów pod skrzydła swojej matki, goniącej za karierą i przygodą, psychika dziewczynki nie była już taka jak kiedyś…

India wyszła jednak na prostą, choć nigdy nie potrafiła w pełni wybaczyć swojej mamie. Teraz była już licealistką, z gronem wiernych znajomych, a nie małą, bezbronną dziewczynką. Teraz to ona była panią swojego losu, a przynajmniej tak jej się wydawało…

Udało jej się prowadzić przecież dość normalne, nastoletnie życie. Kupowała ciuchy w sklepie z odzieżą używaną, szukając wraz z przyjaciółkami dobrych okazji. Nie stroniła też od zabawy z chłopcami. Żyła pełną piersią i cieszyła się z małych drobnych chwil, szczególnie tych bez matki, pracującej jako stewardessa.

Niebawem jednak życie dziewczyny kolejny raz wywraca się do góry nogami. Jej matka – już przecież wcale nie tak młoda kobieta – oznajmia, że kogoś poznała. Mężczyznę, z którym chciałaby żyć na poważnie. I może wcale by to Indię nie obchodziło, gdyby nie fakt, że nowy facet jej matki mieszkał na drugim końcu kraju, a jej rodzicielka – wraz z córką – chciała się do niego przeprowadzić…

Mimo protestów, India wkrótce wsiadła w samolot, który dostarczył ją prosto w objęcia Bostonu. A także ojczyma i jej nowej, przybranej siostrzyczki. India musiała przyznać, że mama wybrała sobie niezłego partnera – szefa jednej z największych kancelarii prawniczych w mieście. Niezwykle zamożnego i mającego ogromne koneksje…

Nic więc dziwnego, że dziewczyna nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. Czuje się jak mebel ze śmietnika, postawiony w wielkim, luksusowym domu. Po prostu czuje, że do nich nie pasuje – do tej rodziny, swojej nowej siostry-rówieśniczki i… jej znajomych. Okropnych, snobistycznych przyjaciół z dobrych domów i prywatnej szkoły.

Nastolatka zaprzyjaźnia się jednak z Finnem – przystojnym, młodym chłopakiem. Jak się później okaże, Finn i India mają wiele wspólnego… Ale oboje zachowują przed sobą tajemnice, których woleliby nikomu nie ujawniać. Jest jeszcze jeden problem – Finn jest chłopakiem Eloise, przyrodniej siostry Indii. A ta – potrafi walczyć o to, co swoje.

India, w nowej, prywatnej szkole, znów musi startować od zera. A zła opinia, jaką wyrobili sobie o niej uczniowie, za sprawą rozsiewanych plotek, tylko potęguje złość dziewczyny.

Czy India zaaklimatyzuje się w nowym miejscu? O co chodzi drażliwej i zarozumiałej Eloise? I co tak naprawdę oznacza przyjaźń pomiędzy Indią a Finnem?


Książka Samanthy Young miała być nie tylko przyjemną historią, ale także powieścią o mocnym przekazie, mówiącą o pokonywaniu problemów. Jak się jednak okazuje, autorce wcale nie udało się stworzyć tak dobrego połączenia. Powstał natomiast typowy romans, który pozostawia wiele do życzenia.

Wydawca na okładce twierdzi, że jest to historia „o przyjaźni, tożsamości i akceptacji”. Trzykrotnie na okładce pojawia się też nazwa „New York Times” w kontekście bestsellerowych powieści autorki. Niestety, kolejny raz potwierdza się fakt, że im bardziej promowany i polecany jest tytuł, tym większego rozczarowania można oczekiwać.

„Nieznośny ciężar tajemnic” to taka książka, która swoją fabułą mocno rozczarowuje. Choć po okładce można sugerować się, że powieść będzie miała raczej bardziej romansową treść, nadal spodziewałem się, że bestsellerowa autorka zaskoczy czytelnika i połączy dobrą treść z fabularną lekkością. Niestety, najwyraźniej to zadanie autorkę przerosło.

Powieść Samanthy Young to historia niczym z seriali dla nastolatek, w którym poza pierwszym seksem i szkolnymi wojenkami, nie ma innych problemów. I choć autorka starała się wpleść w to wszystko wątki z „wyjściem z szafy” czy przemocą domową, to ostateczny efekt jest dość marny. Wszystko gubi się bowiem w natłoku miłosnych dramatów głównych bohaterów.

Zamiast dobrze nakreślonej sytuacji rodzinnej najważniejszej bohaterki – Indii, dostajemy postać o nijakim charakterze; z przeszłością przedstawianą w tandetnie dramatyczny sposób, w rodzaju tych płytkich, po których nie czuć żadnych emocji. Książka „Nieznośny ciężar tajemnic” przypomina sok z pulpy – na początku wygląda nieźle, ale jak tylko się go spróbuje, to od razu czuć, że nie jest to produkt dobrej jakości.

„Nieznośny ciężar tajemnic” to powieść o wydumanych problemach nastolatek z elitarnych szkół. I choć główna bohaterka początkowo stawia opór wobec aklimatyzowania się w snobistycznym, bogatym środowisku, to ostatecznie w oczach czytelników sama zostaje zaszufladkowana w tej kategorii.

Ta książka nie jest więc nawet historia miłosną, która dotyczyłaby „zwykłych” nastolatek, niemieszkających w ogromnej willi z basen. To raczej coś na wzór współczesnej wersji o kopciuszku, jednak z nieco innymi dramami i w wersji w stylu taniego, amerykańskiego kina familijnego.

„Nieznośny ciężar tajemnic” powodować może nieznośne zirytowanie podczas lektury, jak warto jednak zauważyć – niektórym czytelnikom może się spodobać. Zwłaszcza tym, którzy kupując czy wypożyczając tę książkę, nie oczekują od niej zbyt wiele. Niestety, mnie nie wystarcza już fabuła „podobna jak wszystkie inne”, która zaskoczyć może jedynie mozolnością dynamiki akcji i tandetnymi opisami.

„Nieznośny ciężar tajemnic” wydany został przez wydawnictwo Edipresse Książki. Za redakcję tego tytułu odpowiada Jolanta Kucharska, a za korektę – Jolanta Kucharska i Ewa Mościcka. Z języka angielskiego książkę przełożyła Sara Manasterska.

Projekt okładki stworzyła Anna Skopińska. Książka wydana została w oprawie miękkiej ze skrzydełkami. Na powieść składa się około 370 stron. Cena detaliczna wynosi 39,90 zł.

„Nieznośny ciężar tajemnic” to książka, która nie ma w sobie zbyt wiele z niekonwencjonalności czy nietypowej fabuły. Jest to jedna z wielu książek dla młodzieży, opowiadająca o problemach sercowych, z dość istotnym dla fabuły, ale zlekceważonym narracyjnie wątkiem przemocy domowej.

Tytuł: "Nieznośny ciężar tajemnic"

Autor:Samantha Young


Tłumacz: Sara Manasterska
 
Wydawca: Edipresse Książki


Rok wydania: 2018

Liczba stron: 365 [5]


ISBN: 978-83-8117-324-7


Liczba przyznanych gwiazdek: ★★☆☆☆

Bądź na bieżąco! Zaobserwuj oficjalny kanał na Facebooku: 

Aby skomentować artykuł anonimowo, należy wybrać "Zarejestruj się", a następnie "Wolę pisać jako gość".
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna