Kto był zabójcą? Recenzja książki „Zbrodnia niedoskonała”Katarzyna Bonda to jedna z najpopularniejszych polskich autorek kryminałów. Chociaż pisarka może pochwalić się zarówno gronem swoich zwolenników, jak i przeciwników, nie można odmówić jej rozpoznawalności. „Zbrodnia niedoskonała” to kolejna książka pisarki. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do innych jej publikacji – nie jest to fikcja, a literatura faktu.

Bogdan Lach to jeden z popularniejszych śląskich policjantów. Swoją renomę zdobył dzięki niezwykłym metodom śledztwa, które popularyzować zaczął w latach dziewięćdziesiątych. Mowa o profilowaniu sprawców, czyli dość nowej technice, coraz częściej stosowanej w kolejnych krajach na świecie.

W książce „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyna Bonda i Bogdan Lach opisują kilkadziesiąt spraw kryminalnych sprzed lat. Właśnie dzięki działaniu profilerów i psychologów śledczych, udało się ująć faktycznych sprawców zbrodni, a prokuratorom – dzięki temu – mieli szansę na złożenie aktu oskarżenia wobec podejrzanych.

Autorzy tej książki przybliżają swoim czytelnikom wszystkie najważniejsze fakty związane z psychologią w policji kryminalnej i profilowaniem. Co jednak ważne, forma, w jakiej zostają przedstawione, jest nie tylko łatwa w przyswojeniu, ale przede wszystkim – zrozumiała i ciekawa.

Na podstawie własnych doświadczeń w pracy policyjnej i badań przeprowadzonych podczas odbywania służby, Lach dysponuje obszerną wiedzą z zakresu profilowania i psychologii śledczej. Właśnie te lata doświadczeń sprawiają, że „Zbrodnia niedoskonała” to rzeczowo przygotowana publikacja. Wspólna praca bestsellerowej pisarki i popularnego profilera odkrywa nieznane wielu sekrety psychologii śledczej.

Bogdan Lach wraz z Katarzyną Bondą omawiają konkretne sprawy i podkreślają, dzięki jakim wskazówkom profilerowi udało się rozwiązać zagadkę. Książka podzielona jest na kilkanaście rozdziałów, każdy z nich jest poświęcony innemu motywowi zbrodni. Każdy motyw charakteryzuje się zaś innym charakterem poszlak pozostawianych przez sprawców, którymi kieruje się profiler.

Bonda i Lach przedstawiają proces powstawania profili przestępców, analizują ich zachowania i przypisują konkretne cechy, by później – przedstawić zagadkę morderstwa. Większa część omawianych zagadnień przedstawia faktyczne sprawy kryminalne, które Bogdan Lach miał okazję prowadzić, ale także sprawy z przeszłości – pierwsze przypadki profilowania, które pojawiły się w Stanach Zjednoczonych.

Książka „Zbrodnia niedoskonałą” to tytuł ciekawy i dość niespotykany na polskim rynku książki. Nie tylko za sprawą dość interesującego duetu twórców, ale – przede wszystkim – tematu, jakim się zajmują.

Profilowanie dla wielu wydaje się nadal czarną magią i szarlataństwem. Podkreśla to we współtworzonej przez siebie książce Bogdan Lach, emerytowany profiler, podinspektor katowickiej komendy policji wojewódzkiej. Faktycznie, jest to nowa technika policyjna, która – choć zdobywa coraz większą popularność – nadal dla wielu jest niezrozumiała.
Fot. mat. wydawcy

Dzięki lekturze tej książki, czytelnicy mają szansę poznać tajniki pracy kryminologa czy psychologa śledczego. Są to aspekty, o których naprawdę niewiele osób ma faktyczne pojęcie. Zatem dzięki przekazywanym przez autorów wskazówkom, tworzy się pewien obraz przedstawiający pracę policyjnego profilera.

Przede wszystkim autorzy książki pokazują, że praca psychologa śledczego niewiele wspólnego ma z widzianymi w serialach ekipami kryminologów-detektywów, mających dostęp do nieograniczonej bazy danych sprawców i wysokiej jakości sprzętu high-tech. Polska rzeczywistość często odbiega od widzianych w telewizji półprawd, idealizujących działanie organów ścigania.

Książka przedstawia zbrodnie popełniane na przestrzeni lat, które dzięki dobrze sporządzonym profilom sprawcy i pomocy profilera, zostały rozwiązane, a przestępcy – osadzeni. Autorzy książki przedstawiają specyfikę zawodu profilera, ale także korzyści, jakie płyną ze współpracy typowych funkcjonariuszy wydziału kryminalnego z profilerami czy psychologami śledczymi.

Tym samym, podkreślone zostaje, jak ważny jest rozwój kształcenia w tym zakresie, zarówno jeżeli chodzi o zawodowych profilerów, jak i prokuratorów, policjantów czy biegłych sądowych. I chociaż „Zbrodnia niedoskonała” nie jest podręcznikiem traktującym o tym „jak zostać profilerem”, to daje realne możliwości na poszerzenie swoich wiadomości z tego zakresu i przybliżenie sobie podstawowych terminów związanych z dziedziną, jaką jest psychologia śledcza.

Profilowanie jest szczególnie wdzięcznym tematem w ostatnim czasie w literaturze – zwłaszcza w powieściach kryminalnych. Działanie profilerów nadal owiane jest jednak swego rodzaju tajemnicą, przez co zrozumienie takich postaci – co przekłada się także na prawdziwych ludzi – nie rzadko jest trudnością. Dzięki tej książce, nawet laicy w dziedzinie kryminologii, mają szansę na poznanie prawdziwych zasad profilowania.

Obawiałem się nieco, że książka Katarzyny Bondy i Bogdana Lacha będzie napisana albo zbyt skomplikowanym, fachowym językiem, albo odwrotnie – w sposób chaotyczny lub infantylny. Dlatego też cieszę się, że „Zbrodnia niedoskonała” – mimo iż należy do literatury faktu – jest nieźle napisaną książką, w której wyczuć można dobrą współpracę pomiędzy dwójką autorów.

Komentarze Bogdana Lacha są świetnym uzupełnieniem narracji Katarzyny Bondy – dobrze skonstruowanej, dynamicznej, a jednocześnie sprawiającej wrażenie żywcem wyjętej z jej kryminałów. Znany styl autorki i doświadczenie zawodowe nadinspektora policji sprawiają, że ich wspólna książka ma nie tylko niespotykany popularnonaukowy charakter, ale także jest świetną rozrywką dla zainteresowanych tematem profilowania czytelników.

Na uznanie – oprócz najważniejszych części książki, czyli opisu spraw i komentarzy profilera – zasługuje także zaangażowanie w książkę… czytelników. Autorzy książki przygotowali dla czytelników bowiem także zadanie – własną sprawę do rozwiązania. Zagadka pojawia się na początku książki, a jej rozwiązanie dopiero na końcu. Dzięki temu mają szansę sprawdzić swoje własne umiejętności profilowania!

„Zbrodnia niedoskonała” wydana została przez Wydawnictwo Muza. Jest to drugie wydanie książki, po raz pierwszy premierę miała bowiem w 2009 roku nakładem innego wydawcy.

Książka wydana została w oprawie miękkiej ze skrzydełkami. Jej cena detaliczna wynosi 39,90 zł.

„Zbrodnia niedoskonała” to jedna z nielicznych książek dla szerokiego grona odbiorców, która w sposób dość zręczny odpowiada na nurtujące pytania z zakresu kryminalistyki i profilowania. Być może nie jest to pozycja skierowana dla profesjonalistów, ale – warto tutaj zauważyć – że zawodowych profilerów nie ma wcale tak wielu! Zatem, kto wie, być może po lekturze tej książki ktoś zdecyduje się na związanie z psychologią śledczą?

Jest to z całą pewnością jeden z tych tytułów, które warto przeczytać. Co więcej jednak, mimo że publikacja ma bardziej popularnonaukowy charakter, to czyta się ją jak dobry kryminał. Być może dlatego, że opisywane historie działy się w Polsce naprawdę…


Tytuł: "Zbrodnia niedoskonała"

Autor: Katarzyna Bonda, Bogdan Lach


Tłumacz: -
 
Wydawca: Wydawnictwo Muza


Rok wydania: 2018

Liczba stron: 394 [8]


ISBN: 978-83-287-0174-


Liczba przyznanych gwiazdek: ★★★★☆

Bądź na bieżąco! Zaobserwuj oficjalny kanał na Facebooku: 

Aby skomentować artykuł anonimowo, należy wybrać "Zarejestruj się", a następnie "Wolę pisać jako gość".
Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna