Holmes też była kobietą! Recenzja książki „Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza”Historie Arthura Conana Doyle’a o niesamowitym angielskim detektywie Sherlocku Holmesie pomimo kolejnych lat cieszą się nadal wielką popularnością. Sherlock okazał się tak wielkim hitem, że jego historie niejednokrotnie ekranizowano i adaptowano. Powieść Nancy Springer to nowa historia nawiązująca do świata stworzonego przez Doyle’a.

Enola Holmes od zawsze marzyła, by być kimś zupełnie innym niż sobą. Urodziła się jako ostatnie dziecko i od zawsze żyła w cieniu swoich braci. Nie tylko zdolnych młodych ludzi, którzy realizują się w wielkim Londynie, ale przede wszystkim uprzywilejowanych mężczyzn, mających zdecydowanie większe możliwości niż uciśniona rola kobiet.

Enola czuje się też samotnie, zresztą – to chyba pisane było jej od początku, gdyż jej imię czytane wspak ma wymowne znaczenie: alone. Dziewczyna mieszka wraz z matką w wiejskiej posiadłości, do której od śmierci ojca nie zaglądał nikt poza dwójką służących i listonoszem przynoszącym pieniądze od braci. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy pani domu znika w dniu czternastych urodzin swojej córki Enoli.

Dziewczyna początkowo nie może zrozumieć, co stało się z jej mamą. Po przyjeździe braci wie zaś, że musi wziąć sprawy w swoje ręce. I nie może pozwolić im się stłamsić i oddać w ręce ułożonych profesor ze szkół dla dziewcząt wysoko urodzonych. Zamiast pensji z internatem wybiera ucieczkę do Londynu w poszukiwaniu zaginionej matki.

Czternastolatka nie spodziewa się jednak, że po drodze spotkają ją dodatkowe niespodzianki. Kiedy przypadkowo trafia do pewnego miasteczka, dowiaduje się, że młody markiz został porwany, a jego rodzina potrzebuje pomocy detektywa.

Siostra Sherlocka postanawia udowodnić, że nie jest tylko nieco wyrośniętym dzieckiem, ale prawie już dorosła kobieta. Ma zamiar nie tylko odnaleźć swoją matkę, ale również – rozwiązać zagadkę zaginięcia młodego markiza Tewky’ego.

Enola nie wie jednak, w jakie kłopoty się pakuje. Uciekając ze swojej spokojnej wsi, wybiera się na podróż życia pełną przygód. A na jej drodze staną nie tylko szukający jej za wszelką cenę bracia i Scotland Yard, ale także groźni przestępcy!Czy Enoli uda się rozwiązać swoją pierwszą sprawę? Czy światowej klasy detektyw Sherlock Holmes będzie umiał odnaleźć sprytną siostrę? I co tak naprawdę stało się z zaginioną lady Holmes?
Książka Nancy Springer to pozycja, której z całą pewnością wywróżyć można niezły sukces. Obiecująco zapowiada się nie tylko piękna okładka, ale przede wszystkim – świetna treść, którą jest nieszablonowa, a porywająca historia.

Już na pierwszy rzut oka widać, że książka Springer to przyjemna historia dla czytelników z różnych grup wiekowych. I w istocie tak jest – „Sprawa zaginionego markiza” to książka zarówno dla młodszych, jak i starszych wiekiem czytelników. Z całą pewnością spodoba się ona młodym fanom powieści detektywistycznych, których ciągnie do rozwiązywania zagadek. W powieści przewija się bowiem motyw szyfrów, które główna bohaterka musi rozwiązywać. Można zatem nie tylko dobrze bawić się przy lekturze, ale także samemu wziąć udział w tej kryminalnej sprawie.

Starsi czytelnicy docenią zaś z całą pewnością mocne nawiązanie do historii tworzonych przez Arthura Conana Doyle’a. Autorka postarała się o odwzorowanie klimatu z pierwszych książek pisanych przez brytyjskiego twórcę, jednocześnie postawiła jednak na swój własny indywidualizm i styl.

Jest to powieść o bardzo łatwostrawnej fabule, która nada się idealnie na jesienne wieczory. Czytelnik ma szansę na chwilę odpoczynku, a dzięki pozytywnej głównej bohaterce i małej ilości drastycznych scen – lektura ta okaże się idealna na coraz szybciej zapadające wieczory.

Niektórzy czytelnicy zauważają także, że tym razem to wreszcie dziewczynka – a nie chłopak – jest detektywem i ratuje innych z opresji. Faktycznie, w książce Nancy Springer role się odwracają i choć Sherlock nadal uważany jest za wybitnego detektywa, to chyba z ręką na sercu można powiedzieć, że jego młodsza siostra naprawdę mu dorównuje.

Detektyw w gorsecie to jednak nie jedyne odejście od stereotypów. Główna bohaterka jest wręcz uosobieniem emancypantki. Jej niezależność i chęć wyzwolenia autorka podkreśla mocnym kontrastem z czasami, w jakich przyszło żyć młodej bohaterce, odrzucającej głoszone patriarchalne opinie.

Zatem oprócz dobrej zabawy, w tej mające nieco ponad dwieście stron książce, udało się autorce upchnąć także ciekawe wątki, które czytelnicy wyłapią bez trudu. Springer potrafiła jednak zrobić to na tyle odpowiednio, że czytelnicy nie mogą skarżyć się na odczuwane wrażenie nienaturalności czy osobliwej narracji.

Historia o Enoli utrzymuje klimat wieku i obyczaje tamtej Anglii, a jednocześnie jest pełna akcji i dynamiki, niczym serial BBC o jej starszym bracie. Czytelnicy – będąc zaledwie obserwatorami tych zdarzeń – wraz z główną bohaterką angażują się w jej przygody. Z całą pewnością przyznać można, że jest to powieść przynajmniej pasjonująca.

W powieści Nancy Springer pojawiają się także dwa główne wątki – zaginiona lady Holmes i uprowadzony młody markiz – które razem mocno się splatają. Autorka nie skupia swoich bohaterów tylko wokół jednej ze spraw, a każe zajmować się nimi jednocześnie, w sposób dwutorowy. Taki zabieg ma swoje wady i zalety – mniej uważni czytelnicy mogą po chwili zgubić poprzedni wątek, z drugiej zaś strony – ich urozmaicenie sprawia, że czytelnik nie może historią się znudzić.

„Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza” to dopiero pierwsza część z cyklu o najmłodszej z rodu Holmesów. Należy zatem się spodziewać, że czytelnicy nie na wszystkie pytania otrzymają od razu odpowiedź.

Książka Nancy Springer swoją premierę mieć będzie 14 listopada bieżącego roku. Polskim wydawcą powieści jest Wydawnictwo Poradnia K. Za przekład z języka angielskiego odpowiedzialna jest Elżbieta Gałązka-Salamon. Na podstawie powieści niebawem pojawi się film z udziałem Millie Bobby Brown.

„Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza” to niezwykle ciekawa historia, która spodoba się naprawdę wielu czytelnikom. Jest to powieść zarówno dla fanów klasycznych opowieści A.C. Doyle’a o Sherlocku Holmesie, jak i dla tych, którzy z książkowym Sherlockiem nie mieli wcześniej do czynienia. Ekscytująca historia dla każdego, kto nie boi się literackich przygód.


Tytuł: "Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiz"

Autor: Nancy Springer


Tłumacz: Elżbieta Gałązka-Salamon
 
Wydawca: Poradnia K


Rok wydania: 2018

Liczba stron: 236 [6] [prebook]


ISBN: 978-83-66005-19-8


Liczba przyznanych gwiazdek: ★★★★★

Bądź na bieżąco! Zaobserwuj oficjalny kanał na Facebooku: 

Aby skomentować artykuł anonimowo, należy wybrać "Zarejestruj się", a następnie "Wolę pisać jako gość".

Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna