Recenzja książki „Morderstwo w Hotelu Kattowitz”, czyli śląska tragedia w hotelu


Już 30 stycznia odbędzie się premiera najnowszej książki Marty Matyszczak – „Morderstwo w Hotelu Kattowitz”. Nowa powieść pochodzącej ze Śląska pisarki, stanowi piąty tom serii „Kryminał pod psem”.

Po ostatnich wydarzeniach, życie Solańskiego i Róży przewróciło się do góry nogami. I nie chodzi wcale o to, że detektyw i dziennikarka się do siebie zbliżyli – po udaremnionym przez Szymona ślubie Róży z niejakim panem Zwierzaczkiem, kobieta nie ma zamiaru odzywać się do dawnego przyjaciela. Nie tylko zniszczył jej możliwość zamążpójścia, ale także spowodował wielki mętlik w głowie.

W tym samym czasie do Katowic przyjeżdża znana gwiazdka muzyki pop – DJ Dzidzia, która w sercu Górnego Śląska w najbliższym czasie ma zagrać swój koncert. Niestety, splot okoliczności sprawia, że piosenkarka zatrzymuje się w Hotelu Kattowitz – dwugwiazdkowym, okrytym niechlubną sławą obiekcie, pamiętającym czasy przed rokiem 1989.

I chociaż celebrytka nie może być zadowolona ze standardów panujących w hotelu, to z całą pewnością nie spodziewa się, że w budynku czyhać będzie na nią… morderca.

Zło nie czeka zaś na rozwiązanie życiowych dylematów dwójki ludzi (i psa) z chorzowskiego familoka, dlatego niebawem Szymon, Róża i Gucio zostają wezwania do Hotelu Kattowitz, by rozwiązać sprawę morderstwa DJ Dzidzi.

Szybko okazuje się, że sprawa zabójstwa artystki nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Pytania w tej sprawie mnożą się w głowie detektywa w zastraszającym tempie, a praca policji – szczególnie funkcjonariusza Matusiaka – wcale nie pomaga w odkryciu sprawcy hotelowego morderstwa.

Tym samym, po śmierci wokalistki, w sieci pojawia się masa hejtu i krytyki wobec zmarłej piosenkarki. Liczba hejterów w sieci coraz bardziej się zwiększa, a Solański dobrze wie, że każdy z nich mógł mieć własny powód, by chcieć śmierci piosenkarki.

Ostatecznie jednak – kto tak naprawdę stoi za zabójstwem w Hotelu Kattowitz? I jaki wpływ na to miały media społecznościowe?

Na te pytania będą starali się odpowiedzieć bohaterowie powieści, tym samym – próbując rozwiązać własne problemy. Róża i Szymon będą musieli więc uważać, by ich własne animozje nie wpłynęły na ogląd sytuacji. A Gucio – by przypadkiem nie zjadł dowodu w sprawie.


Nowa powieść Marty Matyszczak to już piąty tom przygód z Solańskim, Kwiatkowską i Guciem w rolach głównych. Siłą rzeczy, przy kolejnej części cyklu, trudno jest już zaskoczyć wiernych czytelników i nie powtarzać schematów, które pojawiły się w poprzednich częściach –„Tajemnicza śmierć Marianny Biel”, „Zbrodnia nad urwiskiem”, „Strzały nad jeziorem” i „Zło czai się na szczycie”.

Z całą pewnością to jej się udało, nowa książka pochodzącej z Chorzowa autorki zadowoli czytelników, którym podobały się poprzednie powieści z serii „Kryminał pod psem”.

Tym razem Marta Matyszczak postanowiła ponownie osadzić akcję swojej powieści na terenie Śląska – w tej części serii, akcja rozgrywa się w stolicy regiony, czyli Katowicach. Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu, tak i przy tym szczególnie ciekawe okazują się dialogi pisane śląską gwarą, nadal tak mocno obecną na Górnym Śląsku.

Mocne, lokalne akcenty znów będą swego rodzaju puszczeniem oka do czytelnika z regionu. Jednocześnie, nie stanowią kanwy utworu, a są ciekawymi dodatkami, dzięki czemu nawet ci, którzy „godać” nie potrafią, bez problemu będą umieli odnaleźć się w tej powieści.

„Morderstwo w Hotelu Kattowitz” nie wyróżnia się specjalnie na tle pozostałych powieści z cyklu Marty Matyszczak. Jest to przyjemna powieść z mocno zarysowanym wątkiem kryminalnym, który jednak nie przyćmiewa komediowej warstwy tej historii.

Piąty tom to kolejne przygody dzielnego psa Gucia, detektywa Solańskiego i dziennikarki Róży Kwiatkowskiej. Bohaterowie powieści bawią czytelników swoimi życiowymi perypetiami. Na całe szczęście, Gucio – chociaż opowiada już kolejną kryminalną przygodę – nie stracił swej świetnej, charakterystycznej dla tego bohatera narracji, okraszonej w sarkastyczne uwagi, bawiące podczas lektury do łez.

Z drugiej jednak strony, dla niektórych czytelników zachowanie bohaterów z powieści Marty Matyszczak może być zdecydowanie przejaskrawione. Użycie tak mocno kontrastowych zachowań z całą pewnością jest uzasadnione, przyczynia się bowiem do tego, że książka zwyczajnie staje się śmieszna – na taki efekt liczy przecież każdy autor cozy crime. Nie zmienia to jednak faktu, że momentami zachowania niektórych bohaterów są za bardzo przesadzone.

Marta Matyszczak z całą pewnością potrafi jednak świetnie oddać klimat miejsc, w których umiejscawia swoją akcję. Udowodniła to już w poprzednich powieściach – szczególnie gdy musiała przybliżyć swoim czytelnikom odległą przecież od Chorzowa Irlandię. Świetnie przedstawia zatem także zalety, jak i bolączki Katowic i okolic.
Autorka w swojej powieści przedstawia w krzywym zwierciadle świat, który nas otacza. Czasem zaś, chociażby za pomocą przerysowanych postaci z książki, pokazuje nam to, czego sami nie zauważamy. Zabawna, książkowa rzeczywistość wykreowana przez Martę Matyszczak niewiele różni się więc od tego, co naprawdę możemy zobaczyć w mass mediach czy Internecie.

Najnowsza książka Marty Matyszczak przede wszystkim zaskoczy jednak czytelników swoim zakończeniem. Ta nieoczywistość rozwiązania kryminalnej zagadki stanowi naprawdę duży plus dla tej opowieści. Dzięki temu z całą pewnością nie można powiedzieć, że „Morderstwo w Hotelu Kattowitz” jest historią sztampową.

„Morderstwo w Hotelu Kattowitz” swoją premierę mieć będzie 30 stycznia 2019 r. W dniu premiery w Katowicach odbędzie się spotkanie z pisarką, organizowane przez Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi i Wydawnictwo Dolnośląskie. Śląscy Blogerzy Książkowi są patronem medialnym tego tytułu.

Nowa powieść Marty Matyszczyk stanowi kolejną dobrą część z serii „Kryminał pod psem”. Być może nie zaskakuje ona swoją oryginalną formułą, jednak – przy tak rozbudowanej serii nie może stanowić to zarzutu. Jest to tytuł, który z całą pewnością spodoba się wszystkim fanom historii o Guciu, Szymonie i Róży!

Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna