Recenzja książki „Noah jest bardziej”. Problemy w nastoletnim związku

Noah po prostu jest 2

Książki o tematyce LGBT+ coraz chętniej wydawane są wśród polskich wydawców. Noah jest bardziej to drugi tom przygód introwertycznego nastolatka, który odkrywa swoją seksualność.

W pierwszym tomie tytułowy Noah uświadamia sobie, że orientacja seksualna nie jest tak oczywistą sprawą, jak do tej pory myślał. Zresztą, jak później się okazało, samo tworzenie relacji z inną osobą to pasmo trudności, z którymi zakochani muszą sobie poradzić.

Chociaż początkowo świetnie im się układało, teraz związek Noaha i Harry’ego przeżywa swoisty kryzys. Głównie dlatego, że Noah nadal nie przezwyciężył swoich kompleksów i ciągle obawia się, czy jest wystarczająco dobrym materiałem na chłopaka.

Nastolatek próbuje jeszcze bardziej zaangażować się w związek. Zastanawia się też, czy jest gotowy na kolejny krok w ich relacji – kontakty seksualne. To wszystko jednak trafia na drugi plan, gdy na horyzoncie pojawią się nowi uczniowie prosto z Francji, którzy do miasteczka przyjeżdżają w ramach uczniowskiej wymiany.

Na nieszczęście Noaha, do jego domu przypisana zostaje niezbyt gadatliwa Eva o kryminalnym usposobieniu. Co więcej, pod skrzydła Harry’ego trafia przystojny Pierre, stanowiący całkowite przeciwieństwo zahukanego Noaha. Wytworny Francuz stanie się dla chłopaka niemałym rywalem, a Noah dowie się, jak smakuje zazdrość.

Czy związek Noaha i Harry’ego przetrwa? I czy Noah faktycznie powinien czuć się zagrożony? Prędzej czy później chłopak sam się o tym przekona, po drodze spotkają go jednak nieprawdopodobne przygody!

Noah jest bardziej recenzja

Czy lektury dla młodzieży z wątkiem LGBT+ muszą dotyczyć tylko i wyłącznie tego motywu? Jasne, że nie, a nowa książka Simona Greena jest świetnym tego przykładem. „Noah jest bardziej”, podobnie jak „Noah po prostu jest” to pełna humoru opowieść dla każdego.

Simon James Green i jego „Noah…” udowadniają, że literatura młodzieżowa nie musi dzielić się na tę o treści rozrywkowej i treści kulturalno-edukacyjnej, w dość lekki i – jak się wydaje – dość oryginalny sobie sposób łączy obie te cechy, tworząc niepozbawioną morału opowiastkę o trudnym chłopcu, który chce być lepszy – w kontaktach międzyludzkich, w tworzeniu związku, w życiu.

Noah pragnie być lepszym dla swojego chłopaka, pragnie ulepszeń w ich relacji, co nie zawsze wychodzi im na dobre. Tym samym nastolatek przekonuje się, że nierzadko dobre chęci nie idą w parze z pomyślnymi końcowymi rezultatami. Bo – jak udowadnia S.J. Green – kluczem do sukcesu jest nie tylko zachowanie umiaru, ale także obdarzenie drugiej osoby zaufaniem.

Autor w swojej książce tworzy charakterystyczne postacie, które mówią o neutralnych i ważnych dla każdego człowieka wartościach – takich jak miłość do drugiej osoby, życie zgodnie z własną naturą oraz dbanie o innych. Jednak autor nie idealizuje swoich bohaterów, a sam Noah jest idealnym przykładem osoby, która musi nieustannie uczyć się na swoich błędach.

Często zdarza się, że problemy związane z orientacją seksualną stają najważniejszą częścią książki, a wszystkie pozostałe wątki zdegradowane zostają do statusu tła dla wewnętrznego konfliktu bohatera. O ile coś podobnego zauważyć można przy pierwszym tomie – „Noah po prostu jest”, to warto spostrzec, że w drugiej części Green już tak bardzo nie skupia się na samym fakcie homoseksualnej orientacji Noaha. Słusznie zatem orientacja seksualna jest ważną (i naturalną) częścią osobowości bohatera, ale nie dominantą w utworzonej przez pisarza sylwetce postaci.

To, co wyróżnia książki Simona Jamesa Greena, to przede wszystkim niewymuszona warstwa humorystyczna. Green bawi się z czytelnikami za pomocą tworzonego komizmu językowego głównego bohatera, równie zabawne okazują się także sytuacje, w których znajduje się Noah. 

„Noah jest bardziej” to książka, która jest dość optymistyczną i niewymagającą historią dla starszej młodzieży. Historia stworzona przez Simona Jamesa Greena jest niestandardową opowieścią o dojrzewaniu i dorastaniu, a także o wszystkim tym, co „pierwsze” u młodych ludzi – pierwszym pocałunku, pierwszym związku, pierwszej kłótni i pierwszym razie.  I wbrew pozorom, tak zabawne – i nieco oderwane od rzeczywistości – książki często pomagają nabrać perspektywy lepiej, niż jakiekolwiek inne szkole pogadanki w czasie lekcji WDŻ.

Nowszewpisy Starszewpisy Strona główna